Anasayfa / Girişimcilik / Konsol savaşlarında doruktaki isim belirli oldu

Konsol savaşlarında doruktaki isim belirli oldu

2021’in son günlerine girerken konsol savaşları da olağanca süratiyle devam ediyor. PlayStation 5, Xbox Series X|S ve Nintendo Switch ortasındaki savaş gittikçe kızışırken, geçtiğimiz hafta içerisinde en çok satılan konsol aşikâr oldu. Gelen sayılara nazaran Switch, doruktaki yerini sağlamlaştırmaya devam ediyor.

Nintendo Switch bir sefer daha dorukta

2021 yılında tüm dünyada yaşanan çip krizi, konsol satışlarına da büyük bir tesir yaptı. Bilhassa Sony, piyasadaki talebe karşılık vermekte zorlandıklarını ve 2022’nin ikinci yarısına kadar bu sorunun devam edeceğini resmen doğruladı. Buna rağmen konsol üretmekte ve piyasaya sunmakta rastgele bir sorun yaşamayan Nintendo cephesi, Switch ile doruktaki yerini koruyor.

VGChartz cephesinden gelen resmi sayılara nazaran Nintendo Switch, 12 – 18 Aralık tarihleri ortasında toplamda 1.314.674 ünite satış gerçekleştirerek bir sefer daha tepede yer aldı. Toplamda 100 milyon konsol satışına erişen Nintendo, böylelikle PS2, Nintendo DS, Game Uzunluk, PS4, PS1 ve Nintendo Wii’nin yer aldığı 100 milyon kulübüne girmeyi başardı.

Gelelim öbür büyük konsolların satış rakamlarına… Nintendo Switch ve Xbox Series X’in rakibi PlayStation 5, yaşadığı stok meselelerine rağmen toplamda 541,390 satış gerçekleştirerek ikinci sırada yer aldı. Bununla birlikte Xbox Series X|S, 459,416 ünite satışla 3. sırada yer almayı başardı. Bu sayılarla birlikte PS5’in toplam satışları 16.68 milyona, Xbox Series X|S’in satışları ise 11 milyona ulaşmış oldu.

Son olarak geçtiğimiz yıla kıyasla konsolların satış sayılarına göz atalım. 2014’te PS4 için tıpkı haftaya kıyasla PS5 satışları yaklaşık 174.000 adet düşerken, Xbox One için tıpkı haftaya kıyasla Xbox Series X|S yaklaşık 67.000 adet düştü. PS4, 20 Aralık 2014’te sona eren haftada 715.000 adet sattı ve Xbox One satışları 525.948 adet olarak gerçekleşmişti.

Pekala sizler konsol satış sayıları ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.