Anasayfa / Girişimcilik / Kojima’nın çıkardığı efsane oyunlar

Kojima’nın çıkardığı efsane oyunlar

Hideo Kojima şu vakte kadar pek çok oyunun üretiminde misyon üstlendi. Bir müddet sonra bu imaller adeta Kojima’yla özdeşleşti. Bilhassa Metal Gear Solid serisinde kıymetli bir rol oynadı. Konami bünyesinde güzel işlere imza atan Kojima, bir uyuşmazlıktan sonra şirketten ayrıldı. Biz de en efsane oyunlarını derledik.

Kojima’nın büyük emekleri olan efsane üretimler

Policenauts

Snatcher, Kojima‘nın siberpunk tipindeki hünerini ortaya koydu. Policenauts, arkadaş-polis ve aksiyon-komedileri üzere öteki cinslerden yararlandı. Başlangıç olarak PC-9821‘de pixel arka dizaynına dayalı bir oyun olarak ortaya çıktı. Oyunun öyküsü bir uzay kolonisinde uykuda olan astronot etrafında toplanıyor. Uyanır uyanmaz eski karısının öldürülmesini araştırmak için yola çıkıyor. Bu da onu bir organ kaçakçılığı çetesine yaklaştırıyor.

Policenauts birinci olarak 29 Temmuz 1994 yılında piyasaya çıktı. Konami tarafından geliştirilen ve yayınlanan imal PlayStation, Sega Saturn, 3DO Interactive Multiplayer, NEC PC-9821, DOS ve PlayStation 3 konsollarına geldi.

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain, açık dünya saklılık oyunları ortasında en güzellerin içerisinde yer aldı. Oyun, bir yıl evvel yayınlanan ve prequel olan Ground Zeroes ve yepyeni Metal Gear olaylarının ortasında geçiyor. Kahramanı, güçlerini katleden ve neredeyse onu öldürenlerden intikam almak için Sovyet denetimindeki Afganistan’a seyahat eden bir Venom Yılanı’nın etrafında dönüyor. Yani baş karakter Snake olarak oynuyoruz.

Oyunun geliştirilme basamağında Kojima ile Konami ortasında birtakım meseleler çıktı. Bu yüzden de Hideo Kojima ilgili şirketten ayrıldı. Bu yüzden de imal eksik bir olay örgüsüne sahip kıssayla piyasaya sürüldü. Metal Gear Solid V: The Phantom Pain, 1 Eylül 2015‘de oyuncularla buluştu. İmal, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 3, Xbox 360 ve PC platformlarına geldi.

Snatcher

Snatcher, Hideo Kojima tarafından geliştirilen ve düşük satışlar nedeniyle İngilizce lisan dayanağı almayan bir oyun oldu. Özgün Japonca versiyonu, çok kişi tarafından oynanmamış olsa da kemik bir kitle kazandı. Üretim, Kojima’nın sinematik potansiyelini ortaya çıkardı. Siberpunk çeşidine de kıymetli bir rol oynadı.

Snatcher, 26 Kasım 1998 tarihinde oyuncuların karşısına çıktı. Oyun, Sega-Mega CD, PC Engine, PlayStation, MSX, PC-8800 serisi, MSX2, Sega Saturn ve TurboGrafx-CD platformlarına geldi.

P.T.

P.T. isimli imal Playable Teaser isminin kısaltmasıdır. Başlangıçta bu imal Kojima tarafından geliştirilecek Silent Hills serisinin iptal edilen kısmı olan etkileşimli bir teaser olarak piyasaya çıktı. Oyunun direktör koltuğunda Hideo Kojima ve Oscar ödüllü endişe ustası Guillermo del Toro oturdu.

P.T. oyunu 12 Ağustos 2014 tarihinde oyuncuları dehşete boğmak için piyasaya çıktı. Fox Engine oyun motoruyla geliştirilen imal, PlayStation 4 konsoluna geldi.

Metal Gear

Hideo Kojima için her şeyi başlatan oyun Metal Gear oldu. Birinci olarak Japonya’da ve birkaç Avrupa ülkesinde MSX2 platformu için piyasaya çıktı. Askeri zımnilik oyunu, FOXHOUND olarak bilinen bâtın bir güç için çalışan Solid Snake etrafında geçiyor. Misyonu ise, dünyanın rastgele bir yerinde nükleer füze fırlatabilen ve Metal Gear olarak bilinen silahlı bir tankı devre dışı bırakmaktan geçiyor.

Metal Gear, 13 Temmuz 1987 yılında piyasaya çıktı. Oyunun epey geniş bir platform havuzu vardı. Konami’nin yayınladığı oyun Hideo Kojima‘nın en güzel oyunlarından birisi oldu.

Death Stranding

Kojima Productions tarafından geliştirilen Death Stranding, çıkmadan evvel büyük bir ilgiyle bekleniyordu. Şirket, oyun için Norman Reedus, Mads Mikkelsen ve Margaret Qualley üzere yüksek profilli bir oyuncu takımıyla övündü. Beklendiği üzere oyunun kıssası, görselleri ve seslendirmesi beğeni topladı. Lakin oynanış ve birkaç misyon tarafında yavaşlık görüldü.

Death Stranding, 8 Kasım 2019 tarihinde oyuncularla buluştu. Oyun, PlayStation 4, PlayStation 5 ve PC platformlarına geldi.

Metal Gear Solid 3: Snake Eater

Metal Gear Solid 3, PlayStation 2 klasiklerinden birisi oldu. Üretim, orjinal Metal Gear’dan 30 yıl öncesini anlatıyor. Bu noktada FOXHOUND operatörü Naked Snake, gizlice bir Sovyet roket bilimcisi kurtarmayı ve eski işverenine suikast düzenlemeyi planlıyor.

Metal Gear Solid 3: Snake Eater, 17 Kasım 2004 yılında oyuncuların karşısına çıktı. Üretim, PlayStation 2 ve Nintendo 3DS platformlarına geldi.

Sizler üstteki Hideo Kojima ile özdeşleşen oyunlardan hangilerini oynadınız? Fikirlerinizi yorumlar kısmından belirtmeyi unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: