Anasayfa / Girişimcilik / Horizon: Forbidden West, evrak boyutuyla korkuttu!

Horizon: Forbidden West, evrak boyutuyla korkuttu!

Yeni jenerasyon konsolların getirdiği avantajlardan biri 4K’da akıcı oyun oynamak oldu. Bunu bilen oyun geliştiricileri, artık oyunlarını 4K UHD odaklı geliştiriyor ve bu durum evrak boyutuna büyük oranda tesir ediyor. Dokuların çözünürlüklerinin artmasından kaynaklanan bu durum, bizi 100GB üzere boyutları görmeye alışık etti.

Yeni jenerasyon konsol PlayStation’ın yeni jenerasyon oyunu Horizon: Forbidden West için belge boyutları açıklandı. Boyut bölgelere nazaran değişkenlik gösterse de iki senaryoda da yüklü bir indirme yaptırıyor.

Horizon: Forbidden West, 96GB indirme yapacak

PlayStation 5‘in kullanıcılara 825GB boş alan sunabilmesi yansılara yol açmıştı. Geçen yıl bu boyutu artırmak için SSD yükseltmesi mümkün oldu ve bunun nasıl yapılacağını sizlere anlattık. Buna karşın oyunların indirme boyutları, oyuncuları kara kara düşündüren durumlardan biri. 18 Şubat’ta oyun çıkış yaptığında Avrupa bölgesindeki oyuncuların 96GB indirme yapması gerekecek.

Üstelik bu boyuta, oyun çıktığı gün yayınlanacak ‘Birinci gün yaması’ dahil değil. Bu yamanın da yaklaşık 10GB boyutunda olması olasıdır. Kuzey Amerika’daki oyuncuların yapacağı indirme 85GB civarlarında olsa da iki bölgede de oyunun küçümsenemeyecek bir boyutu var.

Lakin bu boyut büsbütün olağan karşılanmalı. Çünkü yeni kuşak oyunlarda 4K’ya kadar çıkabilen grafikler görüyoruz. 2015 yılında GTA V, PC’ye çıkış yaptığında bile boyutu 100GB’a yakındı. Bu yüzden yeni jenerasyon oyunların 100GB civarı boyutlarda olmasını olağan karşılayabiliriz.

PlayStation 5’in sunduğu depolama alanını düşünecek olursak tıpkı anda yaklaşık 8 oyundan fazlasını depolamak mümkün değil. Şu anda 8 oyun depolamak kulağa üzücü gelmese de yıllar ilerledikçe oyunların boyutları artacak. 8K oyunlar yavaş yavaş kendini göstermeye başladığında depolama konusunda nasıl tahliller üretileceğini merak ediyoruz.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.