Anasayfa / Girişimcilik / Hayranlar üzgün: FIFA serisinin yeni ismi ortaya çıktı!

Hayranlar üzgün: FIFA serisinin yeni ismi ortaya çıktı!

Electronic Arts, uzun yıllardan beri FIFA’nın isim haklarını kullanarak karşımıza bir futbol oyunu çıkarıyordu. Son olarak mağazalarda FIFA 22’nin yer almasının akabinde futbol oyunları ortasındaki rekabette bir sarsıntı yaşandı. PES serisi, eFootball ismiyle fiyatsız oyun haline geldi. Bu değişimin FIFA’ya da ilham vereceği söyleniyordu, giderek ciddileşen argümanlar artık ortaya FIFA 23 olarak beklediğimiz oyunun yeni ismini çıkarıyor.

FIFA 23, EA Sports Football Club ismiyle gelebilir

Polygon’un paylaştığı bilgiye nazaran FIFA 23 olarak beklediğimiz yeni FIFA oyunu, EA Sports Football Club ismiyle gelecek. Bundan sonra çıkacak oyunlarda da FIFA ismini görmeyeceğiz. Bu ismin bir oyunda kullanılabilmesi için Electronic Arts, yıllardır FIFA kuruluşuna lisans fiyatı ödüyor. Bu kıymetli fiyatı ödememek için ismini değiştirmeye gitmesi beklenen şirket, muhtemelen oyuncuların isim için değil oyunun kendisi için ekran başında olduğunu düşünüyor.

FIFA 23

Alınacak bu karar büyük ihtimalle oyunun fiyatını etkilemeyecektir. EA lisans fiyatı ödemese dahi oyun içeriği birebir olduğu için bir indirim beklemiyoruz. Yalnızca şirket tarafında birkaç milyon dolardan tasarruf edilmiş olacak. PES’te yaşandığı üzere oyunun oynaması fiyatsız hale geleceği de güçlü söylentiler ortasında. Fakat oyunun mobile çıkması üzere bir durum beklenmiyor. Çünkü, hem konsolda hem de mobilde çalışan bir çapraz platform oyununun ne kadar kalitesiz olduğunu eFootball ile gördük.

EA için rakibin kalesi boş

Konami, eFootball ile dehşetli bir başlangıç yaptığı için hala bile oyuncular PES 2021’i oynamayı tercih ediyor. Bunu yapmak istemeyenlerin birden fazla ise çoktan FIFA’ya geçiş yaptı. Yani EA, futbol oyununu hiç olmadığı kadar fazla oyuncuya ulaştırmış oldu.

Bu yıl duyurulacak yeni FIFA oyunu da bir ıslahat geçireceğine nazaran bunu boşa atmak istemeyeceklerdir. EA Sports Football Club oyununun en az FIFA 22 kadar kaliteli olması gerekiyor. Bununla ilgili ne yapacaklarını merakla bekliyoruz.

Efsane soruyu artık şöyle soracağız; eFootball mu, EA Sports Football Club mı?


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: