Anasayfa / Girişimcilik / Hangisi daha ekonomik: PlayStation mı Xbox mı?

Hangisi daha ekonomik: PlayStation mı Xbox mı?

Son vakitlerde oyun fiyatlarının ve konsolların kendi fiyatlarının artması sonucu oyunlara erişmek zorlaştı. Oyun oynamanın cebimizden daha çok para çıkardığı bu periyotta bir konsol almak istersek seçim yaparken iki tarafı düzgün tartmalıyız. Şu anda ülkemizde PlayStation ve Xbox rekabet ediyor ve bir konsol alırken bu ikisinden diğer seçenek yok. Pekala bu kanatlardan hangisi ile uçmalısınız? Alt başlıklarla iki tarafı karşılaştırdık.

Hangi konsol daha ucuz?

Bir oyun konsolu satın alırken düşülen en derin yanılgılardan biri yalnızca konsolun fiyatıyla ilgilenmektir. Bir konsolun satış fiyatının ucuz olması, ilerleyen vakitte sizin cebinizden daha az para çıkaracağı manasına gelmez. Konsolların, PC’ye nazaran ucuz olduğunu fark etmişsinizdir. Bunun nedeni, Sony ve Microsoft’un konsolu ucuza satıp, geliştiricilerden aldığı oyun satışı kurullarıyla kar etmektir. Satın aldığınız PlayStation ya da Xbox’tan aslında üst şirketler kar etmiyor. Konsolu ziyanına satıp, oyun ve aksesuar satışlarıyla açığı kapatıyorlar.

Birkaç alt başlıkla iki dev konsoldan hangisinin genel olarak daha ekonomik olduğundan bahsettik.

Konsol fiyatı

PlayStation vs Xbox

PlayStation 5 ve Xbox Series X, tıpkı fiyatla satışa çıkmıştır. Ülkemizdeki stok sıkıntılarından ve dövizdeki dalgalanmalardan ötürü fiyatlar farklı görünse de aslında iki konsol da 499 dolar fiyat etiketiyle dünyada alıcı buluyor. Türkiye’de ise birkaç bin TL’ye varan fiyat farkları görebiliyoruz. Şayet yeni kuşak konsol alıyorsanız ve ortada 1000 TL’den yüksek fiyat farkları varsa ucuz olanı almayı düşünebilirsiniz.

Denetimci ve aksesuar fiyatları

PlayStation vs Xbox

Oyun konsollarının kendisi kadar denetimcileri de yüksek fiyatlara ulaşmış durumda. Yeni jenerasyon denetimciler 1000 TL bandında, evvelki kuşak denetimciler ise 700 TL’ye varan fiyatlarla satılıyor. PlayStation 5’in denetimcisi muazzam bir tecrübe sunarken Xbox Series, kontrolcüsüyle evvelki kuşaklardan pek farklı tecrübe sunmuyor. İki denetimcinin de fiyatları birbirine yakın. Lakin PlayStation’ın kontrolcüsünü daha çok seveceğinizi aklınızda tutun.

Oyun fiyatları

İki konsolun da oyun fiyatları düşük değil. Bilhassa AAA oyunlardaiki platform ortasında pek fiyat farkı olmuyor. Fakat kimi durumlarda Xbox oyunlarının daha uygun fiyatlı olduğunu söylemeden edemeyiz. Lakin PlayStation’ın ülkemizde değerli bir artısı var. Oyuncu kitlesi geniş olduğu için aldığınız kutulu oyunları takaslamanız ya da süratlice satmanız mümkün. Xbox’ta ise bu ortam yeni yeni oluşuyor.

Abonelikler

PlayStation vs Xbox

Xbox, Xbox, Xbox. Game Pass denen abonelik tabanlı kütüphane erişimi sayesinde aylık tek bir fiyatla yüzlerce oyuna erişmeniz Xbox’ta mümkün. PlayStation’da bu türlü bir servis bulunmadığı için, Xbox kullanıcısının ayda 45 TL ödediği abonelikle ek fiyat ödemeden aldığı oyuna siz yüzlerce TL verebilirsiniz. Back 4 Blood bunun âlâ bir örneği.

PlayStation Plus ile Xbox Live Gold’u kıyasladığımızda verilen oyunların PlayStation’da daha kaliteli olduğunu söyleyebiliriz. Bazen PlayStation Plus, verdiği kalitesiz oyunlarla canımızı sıksa da Xbox Live Gold’da fiyatsız verilen oyunları kimse umursamıyor bile. Yeniden de Xbox Game Pass servisi, Türk oyuncular için büyük bir nimet. Bu yüzden Xbox’a ucuzluk konusunda birkaç artı verebiliriz.

Eklemek istediğimiz bir şey daha var, Game Pass fiyatına nazaran çok güzel oyunlar sunsa da sınırsız bir kütüphane beklemeyin. Xbox alıp yalnızca Game Pass’teki oyunlarla memnun mesut yaşayabileceğinizi sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Evet, fiyata nazaran mükemmel bir hizmet veriliyor lakin sık sık oyunlara para vereceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Kim hangisini almalı?

PlayStation vs Xbox

Türk oyuncular için Xbox’ın âlâ bir seçim olduğu şu anda su götürmez bir gerçek. Şayet PlayStation’daki exclusive oyunları oynamadan keyifli olabilecekseniz Xbox sizin için yanlışsız seçim. Fakat oyun oynamaya daha çok bütçe ayırabilecekseniz PlayStation sizi genel olarak daha çok eğlendirecek.

Şu an bir konsol alacak olsanız tercihiniz hangisinden yana olur?


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: