Anasayfa / Girişimcilik / Hackerlar, Minecraft sayesinde ülke internetini çökertti!

Hackerlar, Minecraft sayesinde ülke internetini çökertti!

Hackerlar, Minecraft ile sıra dışı bir aksiyonun altına imza attı. Oyuncuların düzenlediği bir aktifliğe dadanan bilgisayar korsanları, küçük bir Avrupa ülkesi olan Andorra‘da ortalığı birbirine kattı. Squid Game temalı aktifliği baltalamak isteyen hackerlar, daha büyük sıkıntılara yol açtı.

Toplamda 4 günlük hücumlar sonucu toparlanan ülke, yaşananlar sonrası şoka uğradı. Saldırıyı gerçekleştirenleri ise arama çalışmaları tüm süratiyle sürüyor.

Hackerlar, Minecraft ile Andorra’yı karıştırdı

Neredeyse bir futbol alanı kadar nüfusu olan Andorra, Avrupa’nın küçük ülkeleri ortasında yer alıyor. Minecraft üzerinden düzenlenen bir gerçekleştiren ve 150 oyuncuya ulaşan Team Andorra, şov sırasında ağır DDoS akınlarına maruz kaldı. Ülke içinden değerli bireylerin de bulunduğu aktiflik, bilgisayar korsanları nedeniyle ortalığı karıştırdı.

İnternet durumunu takip eden NetBlocks, Minecraft aktifliğine yapılan atak sonrası Andorra’nın yeni network tablosunu paylaştı. Hackerların amacı olduğu belirtilen saatler ortasında ülke içindeki internet bant genişliği yüzde 100‘den yüzde 50‘ye kadar gerileme göstermiş. Tüm Andorra’yıkapsayan gelişmenin akabinde global ağ temaslarında büyük dertler yaşandığı öğrenildi. Gelen bilgilere nazaran korsanların atakları sonucu trafik patlamalarının, 10 Gbps‘ye ulaştığı öğrenildi.

Bahisle ilgili açıklamalarda bulunan Andorra Telecom, saldırganların kimliklerinin tespit edilemediğini belirtti. Team Andorra tertibinin ana amaç olarak belirlendiğini aktaran şirket, hususla ilgili ağır çalışmaların sürdüğünü duyurdu. Saldırganların, oyunda bulunan herkesi atmaya çalıştığı bir devir aralığında ülkedeki genel internet hizmetinin sekteye uğratıldığı öğrenildi.

Hali hazırda Andorra hudutları içerisinde 1 adet internet servis sağlayıcısı bulunmakta. Bu nedenle kolay lokma üzere gözüken ülke, 100 bin dolar ödüllü aktifliğin düzenlenmesiyle de açık gaye haline geldi. Andorra hudutları içinde tanınan olan pek çok tanınan yayıncı yaşananlar nedeniyle aktiflikten elenmek zorunda kaldı. Mevzunun bilhassa önümüzdeki günlerde daha da detaylanması bekleniyor. Bakalım küçük bir ülkeyi alt üst eden bilgisayar korsanları yakalanabilecek mi, bekleyip göreceğiz.

Pekala sizler Andorra‘nın başına gelenler hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce korsanların amacı neydi? Görüşlerinizi ve varsayımlarınızı bizlere aktarmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: