Anasayfa / Girişimcilik / Girişimcilik Nedir? Girişimci Kime Nedir?

Girişimcilik Nedir? Girişimci Kime Nedir?

Girişimcilik Nedir?

Bu kavram, en genel ifadeyle kar hedefi ile riski üzerine alan ve iş kuran bireyin yaptığı atılımdır. Girişimcilik son senelerde her yer sıkça anlatılan bir konudur. Teknolojinin gelişimi ile beraber insanlar kafalarındaki projeleri yaşama geçirmek amacıyla atılımlar yapmaya başladılar. Kurumsal şirketlerdeki çalışma şartlarının ağır olması ve daha çok para kazanma kanaati genel olarak insanları yeni girişimler yapmaya itiyor.

Girişimci Kime Denir?

Girişimci, mal ve hizmet üretimi gerçekleştirme hedefiyle üretim unsurlarını en kazançlı koşullar altında bir araya getiren şahsa denir. Risk alır ve iş projesini yaşama geçirir. Girişimci olan şahıs hem para kazanır ama aynı vakitte ekonomik bir değer üretir. Başka şahıslara de istihdam sağlar. Yetenek, birikim ve cesaret özelliklerinin birleşimi girişimciyi ortaya getirir.

Girişimcide Olması Gereken Nitelikler

Girişimcilik ve iş kurma konusu ile ilgili şahıs dayanıklı ama yürekli imzalar atabilmelidir. Kendine itimat ettiği ve birikim sahibi bulunduğu hususta iş kurmalıdır. Girişimci; öngörü sahibi olabilmeli, gerektiğinde geri ismim atıp tekrardan başlayabilmeli ve yaptığı işin bütün sorumluluğunu üstlenebilmelidir.

Bunun yanı sıra kuracağı işin neticelerini iyi bir biçimde değerlendirebilen, yaratıcı, iyimser ve sık sık yeni düşünceler yapan biri olmalıdır. Genel olarak girişimci olan şahıs başkalarını motive edebilmeli ve öncülük vasıflarına sahip olmalıdır. Başarı güdüsü ve tutkusu olan şahıslar uygun birer girişimci olabilir. Hem de bu şahıslar var olan fırsatları görebilmeli, işini çok sevmeli ve yeni düşüncelere açık olmalıdır.

Bu şahıslar bağımsız çalışmaktan hoşlanır, kazanç alanlarını iyi belirleme eder, toplumsal hedefler amacıyla yatırım yapar, istihdam sağlar ve kendi yeteneklerine paralel iş kolları kurmak isterler. Girişimci ve girişimcilik örnekleri ele alındığında bu özelliklerin bulunduğu gözlemlenebilir.

Markaların Girişimcilik Tanımları

Apple girişimciliği; eski kuralları modern yeniliklerle yorumlayan ve aksiyona yaşamış yetenek olarak tanımlar. Microsoft; yarar ve prestij merkezli bütün eylemlerin kesiştiği nokta olarak ifade eder. Pfizer; bireyle yetinmeyen, siyaseti kamu yararı aksiyona yönlendiren yetenek olarak tanımlar. İkea; düşünce yapan sıra dışı yöntemleri takdis eden anlayış der. Google ise; geçmişi gelecekle birleştiren ve şimdiyi yaratan yetenek olarak ifade eder.


İlginizi Çekebilir

Sevilen oyun imalcisi, Blizzard ile birleşti!

Oyun dalında birtakım isimler hiç unutulmaz. O denli firmalar var ki onların bir iş üzerinde çalıştığını duyduğumuzda bile heyecanlanıyoruz ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.