Anasayfa / Girişimcilik / Girişimcilik Çeşitleri Nelerdir

Girişimcilik Çeşitleri Nelerdir

Girişimcilik Nedir?

Zaman ve çaba ile birlikte gerektiği durumlarda risk alınarak kişinin bireysel ya da kurum hakkında yaratma sürecine verilen isimdir. Girişimcilik süreci tercihe göre tek başına ya da birden çok kişiyle devam ettirilmektedir. Teknolojinin ve dünyanın değişim içerisinde olması girişimciliğin ortaya çıkmasını sağlayan etmenler arasında sayılmaktadır. Girişimci olmak için herhangi bir deneyime ya da çok iyi derecede bilgiye ihtiyaç yoktur. Girişimcilerde aranan en önemli özellik cesaretli olması ve hedefine hiç yoldan sapmadan yürümesidir.

Örneğin: Ali Baba’nın kurucusu Jack Me girdiği üniversite sınavlarında üst üste iki kez başarısız olmuş, ancak 3. defada üniversiteye girebilmiştir. Buna rağmen şu anda dünyanın en çok konuşulan alışveriş sitelerinden Ali Baba’yı kurarak girişimciliğinin aslında okul başarısı ile ilgili olmadığının en büyük kanıtlarından olmuştur. Doğru zaman ve doğru stratejilerle ve azim ve sabrın birleşimi ile girişimcilerin başarısız olmasının da imkan yoktur.

Ticari Girişimcilik

Ticari girişimciler genelde çok sık rastlanan girişimci çeşitleridir özellikle neyin ticareti yapılırsa yapılsın bu kişilerin yaptığı iş ticari bir girişimcilik göstergesidir. Risk almak, sabretmek, doğru zaman ve doğru yerde bulunmak ticari girişimciliğin en önemli etkenlerindendir.

Sanal Girişimcilik

İnternetin insan hayatına girmesinden itibaren girişimcilik aslında sanal olarak çok büyük ilerleme kaydetmiştir. Bilgisayarın ve internetin insan hayatına girmesiyle insanların alışkanlıklarında da değişimler meydana gelmiştir. En büyük alışkanlık değişikliği ise alışveriş sistemlerinde yaşanmıştır. Bu sebeple sanal girişimcilik özellikle e- ticaret sektöründe kendini göstererek kişileri olduğu yerden çok daha yukarılara taşımıştır.

Kosgeb tarafından verilen girişimcilik destekleri için linke tıklayabilirsiniz.

Bağımsız Girişimcilik

Herhangi bir işyerinde çalışmadan bağımsız olarak kendi yaptığı işi girişimci ruhunu katan kişilere de bağımsız girişimci denir. Kişiler doğru zamanı ve yeri belirleyerek doğru iş için girişimde bulunabilmektedir.

Diğer Girişimcilik Türleri Listesi

  • İç Girişimcilik
  • Kadın Girişimciliği
  • Sosyal Girişimcilik
  • Kamu Girişimciliği

İlginizi Çekebilir

Sevilen oyun imalcisi, Blizzard ile birleşti!

Oyun dalında birtakım isimler hiç unutulmaz. O denli firmalar var ki onların bir iş üzerinde çalıştığını duyduğumuzda bile heyecanlanıyoruz ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.