Anasayfa / Girişimcilik / Fortnite, iOS aygıtlarda yine oynanabilecek

Fortnite, iOS aygıtlarda yine oynanabilecek

Epic Games’in tanınan battle royale oyunu Fortnite, yaklaşık iki yıldır barınamadığı iOS ve Android platformlarına tekrar gelme bahtı yakaladı. NVIDIA ve Epic Games iş birliğiyle oyunun GeForce Now’a özel geliştirilen dokunmatik denetim dayanaklı sürümü, Fortnite’ı oynamak isteyenleri sevindirdi.

Mevzuya hakim olmayanlar için; Epic Games, iki sene evvel Fortnite’ın sanal para ünitesi V-Bucks’ı direkt oyun içinde kendi ödeme altyapısıyla satmaya başladı. Lakin bu Google ve Apple’ı kızdırdı. Zira kurallar gereği bir geliştirici, uygulama içi satın alımlarda sırf Google Play yahut App Store’un ödeme sistemini kullanabilirdi. Epic geri adım atmayınca şirketler, Fortnite’ı uygulama marketlerinden kaldırdı.

GeForce Now ile Fortnite, iOS aygıtlara geri dönüyor

NVIDIA’nın bulut tabanlı oyun hizmeti GeForce Now bilindiği üzere taşınabilir aygıtlarda da çalışıyor. Başlangıçta bilgisayara özel olan hizmet, Google Play Store’dan yüklenebilen uygulama aracılığıyla Android telefonlara ve tabletlere de ayak bastı. Geçtiğimiz yıl NVIDIA, GeForce Now’u Safari üzerinden iPhone ve iPad’e de getirdi.

İki şirket, bugün Fortnite’ın mobile özel optimize edilmiş sürümünün GeForce Now’a eklendiğini duyurdu. Aslında Fortnite halihazırda GeForce Now’un Android uygulamasında mevcuttu. Lakin şu anki sürüm, oyunun masaüstü versiyonunun birebir birebiri olduğu için taşınabilir uyumlu değil. Test basamağına başlanan yeni sürüm ise dokunmatik denetim takviyesine sahip.

Dokunmatik denetim takviyesi sayesinde Android ve iPhone kullanıcıları, rastgele bir harici joystick ve denetleyiciye gereksinim duymadan Fortnite’ı oynayabilecekler. Yeni sürüm GeForce Now platformunda kapalı beta sürecine başladı lakin genel kullanıma açılacağı tarih bilinmiyor. Ayrıyeten NVIDIA, betaya katılan kullanıcıları klavye ve mouse dayanağı olmadığı konusunda uyardı.

Kapalı betaya alım başladı

Android ve iOS’ta Fortnite oynamak isteyenler bugünden itibaren kapalı beta programına kayıt olacak. NVIDIA seçilen üyelere önümüzdeki günlerde Fortnite’ın yeni sürümüne erişme bahtı verecek. GeForce Now ülkemizde GFN powered by GAME+ olarak hizmet veriyor. Lakin beta sürümü GAME+’ın web sitesinde şimdi yer almıyor.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: