Anasayfa / Girişimcilik / Epic ve Activision Blizzard, Rusya’da oyun satışını durdurdu

Epic ve Activision Blizzard, Rusya’da oyun satışını durdurdu

Rusya-Ukrayna ortasında devam eden çatışmalara oyun şirketlerinden büyük yaptırımlar geliyor. Daha evvel EA Games ve CD Projekt Red’in Rusya’da satış yapmayı durduracağını öğrenmiştik. Emsal bir atılım Epic Games ve Activision Blizzard’dan geldi.

Activision Blizzard ve Epic Games, platformlarındaki tüm oyunları Rusya’daki oyunculara satmayı iptal edeceğini duyurdu. Bu adım, Rusya’daki oyuncuların platformlar üzerinden oyun yahut uygulama içi satın alma üzere süreçleri gerçekleştirmelerinin engellenmesi manasına geliyor.

Epic ve Activision Blizzard Rusya için oyun satışı yapmayı bıraktı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline ait boykotlar, oyun sanayisinde de yankı uyandırıyor. Açıklanan son kararlar doğrultusunda Activision Blizzard ve Epic Games, Rusya operasyonlarını iptal eden şirketler listesine katıldı.

Activision Blizzard İdare Heyeti Lideri Daniel Alegre’den gelen yazılı açıklamada şirket, yasağın hem dijital hem de fizikî oyunları kapsayıp kapsamadığını belirtmedi. Lakin Activision Blizzard, şirketin ve çalışanlarının Ukrayna’ya yardım etmeye katkıda bulunmaya daha fazla odaklandığını söyledi. Alegre yaptığı açıklamada şu tabirleri kullandı:

“Bu trajediden direkt etkilenen çalışanlara ve ailelerine yardım etmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Sizin yahut bir iş arkadaşınızın dayanağa gereksinimi varsa, yöneticinizle yahut mahallî insan kaynakları başkanınızla irtibata geçmekten çekinmeyin. Ayrıyeten bu sıkıntı periyotta duygusal dayanağa gereksinim duyanlar için Çalışan Takviye Programımızın da mevcut olduğunu hatırlatmak isterim.”

Ocak ayında Activision Blizzard’ı satın alma planlarını açıklayan Microsoft da eser ve hizmetlerinin satışını yasaklamak için harekete geçmişti. Rusya ve Belarus’ta sadece Xbox oyunlarını değil; birebir vakitte Windows, Office, Microsoft 365 ve daha ziyadesiyle bağlantılı eserleri de içeren paketin satışını durdurdu. Fakat Activision Blizzard, Rusya’nın ekonomik ortağı Belarus’a satışları şimdilik askıya almadı.

Epic Games’ten Rusya’daki satışı durdurmayla ilgili gelen açıklamada ise erişimi engellemek yerine, yalnızca oyun satışının durdurulacağına dikkat çekildi.

Ayrıyeten daha evvel EA Games, Rus ekiplerini FIFA ve NHL oyunlarından çıkardı ve Rusya/Belarus’ta yapılan tüm satışları durdurdu. Cyberpunk 2077 geliştiricisi CD Projekt Red, her iki ülkedeki müşterilere fizikî ve dijital satışların önlenmesi için emsal adımlar attı.

Epic ve Activision Blizzard tarafından Rusya için alınan satış kararı hakkındaki görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: