Anasayfa / Girişimcilik / EA hacklendi: FIFA oyuncularının hesapları tehlikede!

EA hacklendi: FIFA oyuncularının hesapları tehlikede!

EA, FIFA oyuncularına berbat haberi verdi. Son vakitlerde faaliyetlerini arttıran bilgisayar korsanları, bu sefer firmayı gözüne kestirmişe benziyor. Çünkü yapılan açıklamaya nazaran üst düzey pek çok kullanıcının hesaplarını ne yazık ki hacklendi.

Durumun araştırıldığını açıklayan stüdyo ise, atakların insan kaynaklı kusurlardan oluştuğunu belirtti. Ayrıyeten pek çok oyuncu da toplumsal medya üzerinden yaşananlara reaksiyon vermeyi ihmal etmedi.

FIFA oyuncularının hesapları çalındı

Yüksek klasmandaki profillere sahip oyuncuların etkilendiği ortaya çıkan atak, EA cephesinden kaynaklanmakta. Çünkü müşteri tecrübesini arttırmak için kurulan ünitedeki birtakım insani yanılgılar, bilgisayar korsanlarına çift doğrulamalı güvenlik sistemini ekarte etme imkanı sunmakta. FIFA Ultimate Team tüccarlarının hesaplarının da hacklendiği öğrenilirken korsanların, müşteri hizmetlerine ilgili hesabın çalındığını ve asıl sahiplerinin kendileri olduğunu ikna ettiği, tekrar EA tarafından doğrulandı.

Hususla alakalı açıklama yapan şirket, durumu aksine çevirmenin yollarını arıyor. Paylaşılan metinde güvenlik tedbirlerinin arttırılacağı yer alırken, yazı şu formda devam ediyor:

Birinci araştırmamız sayesinde, bir dizi hesabın kimlik avı teknikleriyle ele geçirildiğini doğrulayabiliriz. Tehditleri ve başka ‘sosyal mühendislik’ yollarını kullanarak, makus niyetli hareket eden bireyler, müşteri tecrübesi grubumuzdaki insan yanılgılarından yararlanmayı başardılar ve öteki oyuncu hesaplarına erişmek için iki faktörlü kimlik doğrulamasını atladılar.

Toplamda 50‘den fazla hesabın bu formda ele geçirildiğini belirten şirket, oyuncuların ziyanlarını da telafi etmeye çalışıyor. Öncelikli olarak taarruzda bulunan bireyleri tespit etmeye odaklanan EA, çalınan eserler geri alıp içi boşaltılmış olan hesapları da eskisi üzere sahiplerine ulaştırmayı hedeflemekte.

Güvenlik etaplarını da sıklaştıracağının kelamını veren EA, şimdiden ilgili takımlarını eğitime aldı. Ayrıyeten şirket, hesap bilgilerinin değiştirilmesi konusunda biraz daha katı davranacak üzere gözüküyor. Yeni adımların, bilhassa müşteri tecrübesi kısmında, biraz beklemelere neden olabileceğinin de altı çizildi. Görünüşe nazaran mevzu, uzun bir müddet daha gündemde kalacak üzere gözükmekte. Bakalım firma, FIFA oyuncularının ziyanlarını ne kadar telafi edebilecek, bekleyip göreceğiz.

Sizler yaşanan bu hacklenme olayı hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce EA nasıl adımlar atmalı? Görüşlerinizi ve tekliflerinizi bizlere aktarmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: