Anasayfa / Girişimcilik / EA CEO’sundan tartışma yaratacak FIFA açıklaması

EA CEO’sundan tartışma yaratacak FIFA açıklaması

Electronic Arts (EA) CEO’su Andrew Wilson, geçtiğimiz yıl FIFA isminden vazgeçeceklerini açıklamıştı. Şirket içi toplantı esnasında Wilson tarafından yapılan FIFA yorumu ortaya çıktı.

EA ile FIFA mutabakatı, 2022 yılı prestijiyle bitiyor. FIFA’nın gelecek periyot için 1 milyar dolar fiyat istediğini belirten EA, mutabakat sağlanamadığını açıkladı.

Electronic Arts CEO’su: “FIFA, yükselmemizi engelliyor.”

30 yıldır FIFA ile lisans muahedesi yapan EA, Katar Dünya Kupası ile birlikte isim hakkı için mukavele yenilemeyeceklerini duyurdu. EA ile özel muahedeyi sona erdirmek istediğini belirten FIFA ise oyunun alanında daha fazla şirket ile çalışma yapmak istediklerini açıkladı.

EA CEO’su Wilson, yapılan toplantıda “Electronic Arts’ın tanınan futbol oyunları, uzun vadeli olarak FIFA paydaşlığı olmadan daha düzgün pozisyona gelebilir. FIFA markasının bir görüntü oyunu olarak bir futbol idare organına nazaran daha fazla manaya sahip olduğunu tez edebilirim. Kibirli olmamaya çalışıyoruz ve FIFA’nın gelecek için nelere gereksinimimiz olduğunu anlayabilmesi için efor sarf ettik. ” sözlerini kullandı.

FIFA isim hakkının kutu önündeki dört harften ibaret olduğunu söyleyen Wilson, “Çoğu insanın oyunlarımıza dijital olarak eriştiğini göz önünde bulundurursak, FIFA tutkunlarının kutuyu bile görmediğini rahatlıkla söyleyebilirim. FIFA haricinde 300 lisansımız mevcut. FIFA lisansı her ne kadar futbol oyunumuza ismini veriyor olsa da, öbür lisanslar bizim için daha değerli. Bu lisanslar sayesinde EA oyunlarında sportmenlerin, grupların, stadyumların ve liglerin isimlerini kullanmaya devam edebileceğiz.” dedi.

Gelecek için farklı planları olduğunun altını çizen Wilson, franchise sistemine geçmek istediklerini belirtti. FIFA lisansının buna mahzur olduğuna değinen Wilson, oyuna dahil edilen ticari markalarda da sorun yaşadıklarını açıkladı.

EA’nın FIFA adımı ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.