Anasayfa / Girişimcilik / Dünyanın en küçük oyun konsolu geliştirildi

Dünyanın en küçük oyun konsolu geliştirildi

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir şirket, çok küçük bir oyun konsolu geliştirdi. ‘Thumby‘ konsolunu, Ohio merkezli TinyCircuits firmasının mühendisleri tasarladı. Bahsi geçen eser, alanında dünyanın en küçüğü olarak tanımlanıyor. En azından araştırmacılar bunu tez etti. Ayrıyeten bu aygıt ile takım, Ohio’daki GDex Konferansı’nda ‘En Yenilikçi Ürün’ mükafatını kazandı. Artık birlikte bu eserin teknik detaylarını inceleyelim…

Bu küçük oyun konsolu, 19 dolar fiyat etiketine sahip

Dünyanın en küçük oyun konsolunun boyutu yaklaşık bir posta pulu kadar. Fakat küçük olduğuna aldanmayın! Öteki konsollardan pek bir farkı olmadığını söyleyelim. TinyCircuits’in geliştirdiği Thumby, Tetris üzere klasiklerin sürümleri de dahil olmak üzere evvelce yüklenmiş beş oyunla birlikte geliyor.

Bu oyun konsolu, Tetris‘in yanı sıra Space Invaders ve Snake üzere klasiklerin versiyonlarını içeriyor. Lakin DailyMail‘in haberine nazaran kullanıcılar, MicroPython lisanında kendi oyununu kurabilecek. Ayrıyeten bir irtibat kablosu aracılığıyla çok oyunculu oyuna müsaade veriyor.

Küçük aygıt, batarya, buzzer, iki oyun düğmesi, güç düğmesi, ekran ve bir mikro USB kontağına sahip. Küçük konsol şaşırtan formda parlak 72×40 monokrom OLED ekranlı. Ayrıyeten iki saate kadar oyun tecrübesi sunan 40 mAh şarj edilebilir bataryası var. Raspberry Pi RP2040 işlemciye ve 2 MB toplam dahili depolamaya da sahip. Bir anahtarlığa da takılabilen aygıt, 19 dolardan satışa çıktı.

Thumby’nin baş mühendisi Ben Rose, “Thumby ile maksadım en küçük oyun konsolunu yapmaktı. Boyutuna meydan okuyan güçlü bir işlemciye sahipyüksek kaliteli bir eser tasarladık. Aslında Thumby benim ferdî projemdi. Lakin insanların prototipe yansılarını görünce yeni bir TinyCircuits eserine dönüştürmek istedik.” dedi.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: