Anasayfa / Girişimcilik / Dark Souls oyuncularının bilgisayarları risk altında!

Dark Souls oyuncularının bilgisayarları risk altında!

FromSoftware tarafından geliştirilen ve 2011 yılında piyasaya çıkan birinci oyunuyla kısa müddette bir fenomene dönüşen Dark Souls serisi, bugünlerde hayli vilayetginç bir haberle gündeme geldi.

Başlı başına, souls-like isminde bir oyun çeşidi oluşmasına sebep olan ve Namco Bandai tarafından yayınlanan seride epey önemli bir güvenlik açığı keşfedildi. Gelen son raporlara nazaran oyuncuların PC platformunda, yama gelene kadar hiçbir Souls oyununu çevrim içi modda oynamaması gerektiği istikametinde.

Hackerlar, Dark Souls oynanan bilgisayarları ele geçirebiliyor

Souls serisinin 2016 yılında PlayStation 4, Xbox One ve Microsoft Windows platformlarında piyasaya çıkan oyunu Dark Souls 3’te hayli önemli bir açık keşfedildi.

Her şey, Souls serisini oynarken yayın yapan The Grim Sleeper’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı bir yayınla başladı. Yayının sonlarına gerçek oyun bir anda çöktü ve Microsoft’un Text-To-Speech (Metin Okuma Hizmeti) aracılığı ile robotik bir ses konuşmaya başladı. Yayıncının oyunu ne kadar makus oynadığını söyleyen ve eleştiren bu uygulama, Microsoft PowerShell’in birden teğe açılıp çeşitli kodları çalıştırmasıyla ortaya çıktı.

Yaşanan bu durumun art planı ise hayli enteresan: Souls oyunu süratli bitirmeye çalışan oyuncuların Discord kümesi olan SpeedSouls’ta gönderilen bir ekran manzarasına nazaran, bu açığı keşfeden hacker daha evvel oyunun imalcisi FromSoftware’e ulaşmış. Bu açıkla ilgili attığı bildiriler umursanmayınca da bu açığı kullanarak Twitch yayıncılarının yayınlarını sabote ederek yapımcının dikkatini çekmeyi hedeflemiş.

RCE olarak isimlendirilen ve rastgele bir bilgisayarın uzaktan ele geçirilmesini sağlayan açıklar, Kaspersky tarafından en tehlikeli açıklardan biri olarak isimlendiriliyor. Bu manada yapımcıdan bir açıklama yahut kapsamlı bir yama gelene kadar bilgisayardaki hiçbir Souls oyununun, -en azından çevrim içi modda- oynanmaması öneriliyor. Bu açığın, yakın periyotta piyasaya çıkacak olan Elden Ring’de de var olma ihtimali hayli yüksek.

Pekala sizler bu mevzu ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.