Anasayfa / Girişimcilik / Çılgın bilim insanı, farelere Doom oynamayı öğretti!

Çılgın bilim insanı, farelere Doom oynamayı öğretti!

Bilim insanı, Doom ile hayvan deneylerini bir formda birleştirdi. Kimi mevzularda tartışmalı hale gelen bu deneyler, bu sefer farklı bir gayeye hizmet ediyor. Büsbütün meraktan bu şekil bir deneme gerçekleştiren Viktor Toth, 4 ay uğraştığı heyetimin akabinde birinci meyveleri aldı.

Farelere Doom oynatan araştırmacı, sonuçlarını internet üzerinden paylaştı. Böylece insanlık dışında, bilim kurgu aksiyon klasiğini oynayan bir cins daha ortaya çıktı.

Fareler Doom oynamayı öğrendi

Fare yarışları olağanda epey tanınan olsa da, bir bilgisayar üzerinden bu şekil bir hareketi gerçekleştirmek değişik bir tecrübe oldu. Uzun bir suram gerçekleştiren Viktor Toth, fareler için bir nevi VR teçhizatı yaptı. Bunu, 3 boyutlu yazıcı, yardımıyla gerçekleştiren araştırmacı, deneyin sonuçlarını YouTube üzerinden paylaştı.

Fareleri devasa bir topun üzerine yerleştiren Toth, o mekanizmayı da bilgisayar sensörlerine bağladı. Bu sayede hayvanların hareketleri direkt oyuna geçebildi. Farelerin sisteme kolaylık sağlaması için şekerli su desteğinde de bulunan araştırmacı, ek eklentilerle Doom 2 oynamanın önünü açtı.

Romero, Carmack ve Tom isimli üç tane fareyle çalışan Viktor Toth, Romeo‘nun ortalarındaki en başarılı denek olduğunu belirtti. Ayrıyeten deneyini bir sonraki basamağa taşıyan bilim insanı, farelere düşmanları öldürme eğitimi de vermek istedi. Bir çeşit sensör ile oyun içindeki silahı ateşlemenin yolunu bulan Toth, bu denemeden istediği randımanı alamadığını aktardı. Şu an için üç hayvanın da koridorlar ortası koşuşu gerçekleştirebildiği öğrenildi. Ayrıyeten araştırmacının ilerleyen vakitlerde bu şekil deneyler yapmaya devam edeceği belirtildi.

Genel olarak labirent deneylerinin faydasız ve maliyetli olduğunu düşünen Viktor Toth, sonuçların daha efektif olduğunu düşünüyor. Fakat bu deneylerin de birkaç negatif ögesi bulunmakta. Hayvan sağılığı açısından VR düzeneklerinin ziyanlı olup olmadığı tam bilinmemekte. Ayrıyeten tam manasıyla optimize edilmiş düzenek yapmak uzun vakit alabilir. Bakalım ilerleyen günlerde Doom 2 üzere oyunları oynayan kaç farklı hayvanla daha tanışacağız.

Sizler Viktor Toth‘un gerçekleştirdiği Doom 2 deneyini nasıl buldunuz? Görüşlerini ve teorilerinizi bizlere aktarmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: