Anasayfa / Girişimcilik / Capcom’un Resident Evil davası çözüldü!

Capcom’un Resident Evil davası çözüldü!

Capcom ile sanatçı Judy A. Juracek ortasında bir dava süreci başlamıştı. Juracek, Japon geliştiricinin fotoğraflarını Resident Evil 4 üzere oyunlarda kullandığını tez etmişti. Bir müddettir de mevcut dava süreci devam ediyordu. Bugün itibariyle bu durum tahlile kavuştu.

Hukuk firması St Onge Stevart Johnston and Reeds LLC dün bir bildiri yayınladı. Bildiride Capcom ve Juracek‘in fotoğraflarının Capcom’un oyunlarında kullandığı savıyla ilgili uyuşmazlığın dostça bir formda çözüldüğü belirtildi. Şu anlık, Capcom ve Juracek ortasındaki karar hakkında kamuya açık diğer bir detay yer almadı.

Capcom ile Juracek sorunu çözdü

Juracek, Capcom‘a karşı bu davayı birinci olarak Haziran 2021‘de açtı. Sanatçı o sırada Capcom’un ‘Surfaces’ kitabından en az 80 fotoğrafı lisanssız olarak 200‘den fazla defa kullandığını argüman etti. Juracek’in şirket tarafından yasa dışı formda fotoğraflarının kullanıldığına sav ettiği imajlar listesinde, Resident Evil 4′ün kırık cam logosu da yer aldı.

Resident Evil hakkındaki tek çalma konusu bununla sonlu değil

Capcom‘un 2021‘de kopyaladığı için tek tenkit aldığı durum bununla hudutlu kalmadı. Resident Evil Village‘ın Mayıs ayında piyasaya çıkmasının akabinde Hollandalı direktör Richard Raaphorst, geliştiriciyi canavar dizaynlarını çalmakla suçladı.

Raaphorst’a nazaran, Heisenberg’in fabrikasında bulunan Sturm boss‘u 2013 dehşet sineması Frankenstein’s Army için oluşturduğu canavarın teğe bir kopyasıydı. Raaphorst bir konuşmasında, duruma başta sonlandığını belirtti. Sonra da gurur duyduğunu ekledi. Son olarak ise şu kelamları söyledi:

“Harika bir tasarım bulmak çok güç. Havalı bir tasarım olarak irtibat kuran bir şey hakkında düşünmek sahiden sıkıntı. Ortalıkta dolaşıp yakalayabileceğiniz tek şey fikirler değil. Bunu düşünmek güç bir iş. Sonra da onu kapıyorlar.”

Richard Raaphorst

Sizler Resident Evil davası hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi SDN Forum‘dan bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.