Anasayfa / Girişimcilik / Büyük paralar kazanan düşük bütçeli oyunlar

Büyük paralar kazanan düşük bütçeli oyunlar

Oyun dünyasında düşük bütçeli oyunlar da değerli bir alanı kaplamakta. Alışık olduğumuz yüksek bütçeli, cebi dolu stüdyoların çıkardığı üretimlerin bilakis, daha kısıtlı imkanlarla çıkan bu eserler, piyasayı da alt üst edebiliyorlar. Bilhassa bu oyunlardan birkaçı, sahiden akla ziyan ölçülerde para kazanmayı başarıyor.

Pekala düşük bütçeli oyunlar ortasında en bilinenleri hangileri. Sizler için tam 10 bağımsız üretimden oluşan bir liste hazırladık.

Düşük bütçeli oyunlar, başarılı olabiliyor mu?

Karışık sıralamaya sahip listemizde birbirinden farklı imaller sizleri bekliyor. Bilhassa kategori ayrımının olmadığı düşük bütçeli oyunlar, kazandıkları paralar ile de sizleri epeyce şaşırtacak. Kimi vakit küçük bir arkadaş kümesinin elinden çıkan, kimi vakit ise yalnızca bir kişi tarafından piyasaya sürülen bu oyunlar, piyasayı karıştırabiliyor. Bilhassa birkaç imal bu mevzuda sürprizlerle dolu diyebiliriz.

Terraria – 2011

Terraria‘nın aslında Minecraft‘tan daha evvel çıktığını biliyor muydunuz? Düşük bütçeli oyunlar listemizin bir numarası, iş modeli ile pek çok imale ilham kaynağı oldu. Yalnızca 12 kişilik bir grubun geliştirdiği Terraria’nın çıkışından 2020 Nisan’a kadar 14 milyon PC kopyası sattığı öğrenildi. Başka konsollardaki sayılar bilinmezken, üretimin 200 milyon doları aşın bir gelire sahip olduğu aktarıldı.

Hollow Knight – 2017

2017 yılında piyasaya çıkan Hollow Knight, piyasadaki taşları yerinden oynattı. Yalnızca ve yalnızca 4 kişilik Team Cherry tarafından oyun dünyasına armağan edilen imal, mükafatları toplamakla kalmadı. Çünkü Hollow Knight, son sayılara nazaran 2.8 milyonluk satış sayısını geride bıraktı.

Fez – 2012

Düşük bütçeli oyunlar listemizin sıra dışı bir üyesi ile beraberiz. 2012 yılında Xbox Live Arcade üzerinden satışa sunulan Fez, birinci gün içerisinde 20 bin adet sattı. Başarısıyla öbür konsollara da gelen imal birinci yıl bitimiyle 2 milyon dolar gelir elde etmişti.

Stardew Valley – 2016

Eric Barone tarafından 2016 yılında piyasaya sürülen Stardew Valley, yeniden piyasayı kasıp kavuran imaller ortasına girdi. Ayrıyeten yalnızca 1 kişi tarafından geliştirilen ve sakin oynanışı ile çok beğenilen imal, birinci yılın sonunda 2 milyon Steam kullanıcısı tarafından satın alındı. Akabinde gelen süreçte oyunun 50 milyon doları aşkın yarar sağladığı ortaya çıktı.

Üstün Meat Uzunluk – 2010

Zorluğu ile dikkat çeken Üstün Meat Boy, listemizin birinci yarısını sonlandırıyor. 2010 yılında çıkan üretim, platform ögelerini başarılı bir halde kullanması ile ünlüydü. Ayrıyeten yalnızca 3 kişilik bir takımın imzasını taşıyan imal, kazandığı para ile de dikkat çekiyor. İmal çıktığı birinci yılın akabinde 1 milyon barajını çok süratli bir halde geride bıraktı.

Braid – 2008

2008 yılında piyasaya giriş yapan Braid, tıpkı Stardew Valley üzere tek bir kişinin elinden çıkma. Jonathan Blow’un geliştirdiği üretim, platform oyunları ortasında kıymetli bir yere sahip. Bununla birlikte 2008‘de çıkan imal 2014 yılındaki bilgilere nazaran 4 milyon dolarlık gelire ulaşmayı başarmıştı. Jonathan Blow ise oyundan kazandığı para ile The Witness‘ı geliştirmişti.

Castle Crashers – 2008

Braid ile tıpkı yıl çıkan Castle Crashers, övgüleri üzerine toplamayı başardı. 2012 çıkışlı üretim, yalnızca birinci günden 20 bin adet satarak rekor kırmayı başardı. Bununla birlikte oyun o devirde 2.6 milyon dolar gelir elde etti. Çok oyunculu mod odaklı Castle Crashers, platform ögeleri ile de isminden kelam ettiriyor.

PUBG – 2017

Şaşırtan gelse de PUBG, düşük bütçeli oyunlar listemizde yer alıyor. 2017‘de birinci olarak erişime açılan üretim, uzun bir mühlet Arma 2 içerisinde mod olarak oyuncuları karşılıyordu. Daha sonradan 35 kişilik bir takım kuran Bluehole, fenomen haline gelecek üretimin önünü açtı. Kolay bir mantığı olan PUBG, birinci 3 ayda 4 milyon kopya sattı. Erken erişim birinci 3 gününde ise oyunun 11 milyon dolar kazandığı açıklandı. Öteki bir stüdyoda olan PUBG Mobile ise 5 milyar doları aşkın gelir elde etmeyi başardı.

Minecraft – 2011

Oyunlar tarihinin en çok satan ikinci üretimi olan Minecraft’ı listeye almadan geçemeyiz. 2011‘de piyasaya sürülen oyun, Markus Alexej Persson tarafından geliştirildi. 2014‘te oyunla ilgilenen Mojang, Microsoft tarafından 2.5 milyar dolara satın alındı. Hayran kitlesi geniş olan üretimin yeni sayılara nazaran 200 milyonluk satış adedini geçtiği ortaya çıktı.

Tetris – 1984

Düşük bütçeli oyunlar listemizi, dünya tarihinin en çok satan oyunu ile kapatıyoruz. Birinci olarak 1984 yılında piyasaya sürülen Tetris, o günden bu yana 500 milyon adet satıldı. Bununla birlikte 50 farklı platforma çıkış yapan oyun, birinci başlarda kısıtlı teknoloji ve imkanlarla oyuncuları karşılamıştı. Lakin gelinen süreçte yapılan kolay bir hesaba nazaran üretimin 2.5 milyar dolarlık gelir elde ettiği varsayım ediliyor.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: