Anasayfa / Girişimcilik / Bugüne kadarki en uygun 10 kent kurma oyunu

Bugüne kadarki en uygun 10 kent kurma oyunu

Kent kurma oyunları, hayal gücümüzdeki kenti oyuna aktarabildiğimiz en güzel yapımlardandır. Bildiğiniz üzere bu üslup oyunlarda kent içerisinde pek çok sorun çıkar. Bu sıkıntıları çözmek de bir belediye lideri olarak size düşüyor. Bu hem acil durum sırasında karar verme yeteneğinizi geliştirirken hem de mantığınızı çalıştırıyor.

Kent kurma oyunları dediğimizde aklımıza pek fazla oyun serisi gelmiyor. Biz de bu noktada sizlere bugüne kadarki en âlâ 10 kent kurma oyununu bir ortaya getiriyoruz.

En güzel kent kurma oyunları

Tropico 6

El Presidente, bu sefer birebir anda birden fazla adayı yönetebileceğiniz biçimde geri dönüyor. Bu kent kurma oyunu adanın ekonomik talepleri ve vatandaşlarınızın memnunluğu üzere şeylerle ilgilenmenizi gerektiriyor. Buna ek olarak, denizaşırı ülkelerle de diplomasi kurarak çeşitli muahedeleri gerçekleştirmenizi istiyor.

Tropico 6, her senaryoda genel amacınızın değiştiği bir oyundur. Bunları koşul neyi gerektirirse gerektirsin gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu noktada dengeyi çok uygun sağlamalısınız. Tüm kümeleri ve kent sakinlerini tatmin edici bir biçimde direktörüz kaide.

Frostpunk

Frostpunk, kendi ahlakınızı tekrar tekrar sorgulamanıza neden olacak tipten bir kent kurma oyunu. Bu noktada vazifemiz, büyük don başlamadan evvel yarım kalan steampunk dayanaklı, korunaklı bir kentte erken buz çağında hayatta kalmak oluyor.

En güzel hayatta kalma oyunlarında olduğu üzere, Frostpunk büsbütün kenti ayakta tutmak için kaynakları faal kullanmakla ilgileniyor. Asıl tasanız fırını beslemek oluyor. Öbür kent kurma oyunlarından farklı olarak bu üretim, hükmetmek yerine hayatta kalmayı mevzu alıyor.

SimCity 4

SimCity serisi uzun müddettir piyasanın içerisinde yer alıyor. Kent kurma oyunları ortasında da bir periyot epey popülerlik yakalamıştı. Sonra seride meydana gelen kimi ıstıraplar ve kendini geliştirememesi sebebiyle tarihe karıştı. Onun yerini de şu an en çok bilinen ve Paradox Interactive tarafından geliştirilen Cities: Skylines aldı.

SimCity 4, 2003 yılında oyuncuların karşısına çıktı. Oyun, çeşit için bilhassa yenilikçi bir şey sunmadı. Yeniden de oyuncular için tatmin edici bir yapıya sahipti. Cities: Skylines‘a benzeri biçimde, hakikaten tek bir gayeniz var. O da hayalinizdeki kenti oyuna dökmek.

Anno 1800

Anno 1800, kent kurma serisini tarihi köklerine geri döndürüyor. Ticaret yapıp imparatorluğunuzu birkaç çiftlik ve depodan dünyanın özendiği gelişen bir endüstriyel metropole çevirebiliyorsunuz. Böylelikle, Sanayi Devrimi’nde bir şirket önderi olarak kendinizi konumlandırabilirsiniz.

Anno 1800, kıssa, çok oyunculu ve muhafazalı alan modlarıyla oyuncuya üç farklı seçenek sunuyor. En düzgün 4X oyunlarında olduğu üzere, Anno 1800’ü kazanmak için servet ve yatırımcı biriktirmekten, ziyaretçi çekmek ve diplomatik bağları garanti altına almaya kadar çok çeşitli yolları var.

Aven Colony

Aven Colony, kent kurma tipini yollarınızı en âlâ nereye kuracağınızı karar vermekten çok daha kuvvetli pürüzlerle karşılaşacağınız farklı bir gezegene taşıyor. Yeni başlayanlar için, tüm fecî yeni uzay biyomlarının ve düşmanca atmosferin oluşturduğu zorlukları hesaba katmanız gerekiyor.

Kent sakinlerini cezbetmek için yeni bir dünya kurmak yerine, burada insanlığı yine inşa etmeye çalışıyorsunuz. Baktığımızda nitekim de, yüksek bir maksat üzere duruyor. Bunu yaparken atmosfere ahenk sağlamaya çalışmanız, daima doğal afetlere, oksijen eksikliğine ve hatta devasa kum solucanları üzere uzaylı ömür formlarına karşı savaşmanız gerekiyor.

Surviving Mars

Surviving Mars, Frostpunk‘a epeyce benziyor. Üretim, donmuş bir cehennemden çok çorak kızıl gezegende olsa da hayatta kalma ve kent kurmayı harmanlıyor. Mars’ın tozlu yüzeyini keşfederken, gezegen boyunca genişlemeye devam edebilmek için gübrelenecek yerleri ararken, koloniciler için fonksiyonel, keyifli bir kent yaratmak emeliyle gereksiniminiz olan tüm ekipmanlarla donanıyorsunuz.

Tüm süreç boyunca size yardım edecek rastgele bir bilim adamı yer almıyor. Bu süreçte, pek çok kategoride kendinizin rehberi oluyorsunuz. Bu sorunlarınızın en küçüğü. Mars’ta hayatta kalmanın üstesinden gelmek biraz daha sıkıntı işliyor.

Cities: Skylines

Sadelik, Cities: Skylines için adeta bir muvaffakiyet anahtarı oluyor. Tecrübeli ya da tecrübesiz olsanız da üretim size eğlenceli saatler vaat ediyor. Oyun, çok karmaşık yapıdan çıkarak daha herkese hitap edecek bir formda karşımıza çıkmıştı. Bu kadar tanınan olmasının esas sebeplerinden birisi de buydu.

Oyun her ne kadar çok eğlenceli olsa da, mod kurarak bunu iki katına çıkartabilirsiniz. Bu noktada, senaryo modlarından bina modlarına kadar pek çok içeriği bünyesinde barındırıyor. Böylelikle isterseniz Los Angeles‘in trafik problemini çözmek için bile kendinizi adayabiliyorsunuz.

Surviving the Aftermath

Surviving the Aftermath, kıyamet sonrası bir dünyada geçiyor. Bu noktada, çorak bir toprakta sizi bir koloniyi denetlemekte görevlendiriyor. Hayatta kalanların kentini inşa edip büyüttüğünüzde, yerleşim yerinizin doğal afetlerden, haydutlardan ve yabanî tabiattan korunmasını sağlamanız gerekiyor.

Koloninizi mümkün olduğu kadar uzun mühlet bozulmadan tutmanız gerekiyor. Bu sırada, hayatta kalmak için sıkıntı kararlar alacaksınız. Seçimleriniz yalnızca vatandaşlarınızın refahını etkilemiyor. Bunlar ek olarak, koloninizin prestijini ve öbür toplumlarla ticaret yapma yeteneğinizi de etkiliyor.

Townscaper

Townscaper, klâsik usulde bir kent kurma oyunu değil. Yeniden de, üretimin tek gayesi bir yerleşim alanı inşa etmekten geçiyor. Renkler ve tarzlar için pek çok seçeneğiniz var. Bu da genel olarak sakin bir tecrübe ortamı yaratıyor.

Townscaper, ürettiği kasabaları masaüstü oyunlarında set kesimleri olarak kullanmak isteyenler için bir araç haline geldi. Üretim, tam olarak gereksiniminiz olan konfigürasyonlarla istediğiniz kenti yapmanızı sağlıyor.

Cities XL

Cities XL, birinci piyasaya sürüldüğü vakitlerde hayli argümanlı bir üretimdi. Bu yüzden bu listede yer almayı hak ediyor. Birinci bakışta kolay bir kent kurma oyunu üzere görünüyordu. Tekrar de, değişik bir çok oyunculu seçeneğine de sahipti. İmal ayrıyeten oyuncuların kalıcı bir gezegende birbirleriyle irtibata geçmesine de imkan tanıdı.

Çevrimiçi hizmet maalesef birkaç ay sonra kapandı. Cities XL, kent kurma üzerine dayalı bir MMO yerine yalnızca tek oyunculu kent kurma oyunu haline geldi. Buna karşın durum, vaktinde epey değerli bir olaydı. O vakitler SimCity ve Cities: Skylines, 3D kent kurma formülünü geliştirmeden evvel en âlâ kent kurma oyunları ortasında yer aldı.

Sizler üstteki listeye hangi kent kurma oyunlarını eklersiniz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.