Anasayfa / Girişimcilik / Bill Gates’in Xbox yöneticilerini neden azarladığı ortaya çıktı!

Bill Gates’in Xbox yöneticilerini neden azarladığı ortaya çıktı!

Microsoft, Xbox markasının 20. yılını kutlamaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Xbox’a özel ve 20 yılda yaşanan çabucak hemen her şeyin anlatıldığı bir dijital müze projesini hayata geçiren Microsoft, bir müddettir de resmi YouTube kanalından bir belgesel paylaşıyor.

Power On: The Story of Xbox isimli belgeselin 5. kısmında, Bill Gates’in Xbox departmanını adeta fırçaladığı toplantıların ayrıntıları ortaya çıktı.

Bill Gates, Wii’nin başarısına çok kızmış!

Birinci olarak 2001’in Kasım ayında piyasaya sürülen Microsoft Xbox, yaklaşık 5 sene içerisinde 24 milyon ünite satışa ulaşarak o periyot için hayli güzel bir çıkış yakalamıştı. Daha sonrasında gelen Xbox 360 ile muvaffakiyetini devam ettiren firma, Xbox One’ın çıkışında aldığı kararlarla biraz senelese de şu an piyasadaki Xbox Series X ve Series S ile muvaffakiyetini sürdürüyor.

Geçtiğimiz günlede markanın 20. yılı erdemine bir dizi aktiflik düzenleyen Microsoft, son olarak Power On: The Story of Xbox isimli, konsolun 20 yıldaki gelişimini anlatan belgeselin 5. kısmı olan The Red Ring of Death‘i yayınladı. Temel olarak Xbox 360’ın birinci parti dağıtımında yaşanan ‘Ölümün üç kırmızı ışığı’ yanlışını anlatan ve şirketin bu günleri nasıl atlatabildiğine değinen belgeselde farklı ayrıntılar da ortaya çıktı.

Hatırlayacağınız üzere Xbox 360’ın piyasaya sürülmesinden sırf bir yıl sonra, konsol savaşına Nintendo Wii dahil olmuş ve adeta piyasayı domine etmişti. Uzun bir müddet hem PlayStation 3’ü hem de Xbox 360’ı adeta piyasadan silen Nintendo Wii’nin başarısı, Microsoft’un işverenini o devir çok kızdırmış. Bill Gates’in bilhassa Nintendo Wii’nin kendine has denetimcisi Wii Remote’un başarısına çok içerlediği söyleniyor.

Xbox’ın şimdiki işvereni Phil Spencer o günleri şöyle anlatıyor:

“Bill Gates’in o günlerde Xbox’ın yöneticilerine nasıl büyük bir baskı kurduğunu çok yeterli hatırlıyorum. ‘Hareket sensörü teknolojisini nasıl atlarsınız?! Nasıl onlara yetişemiyoruz?!’ üzere şeyler söylüyordu. Nintendo Wii o günlerde dünyayı alt üst etmişti.”

Phil Spencer

Ortadan geçen onca yıldan sonra Bill Gates, konsolların gelişiminde faal rol almayı bırakmış olsa da vaktinde takımını zorlamışa benziyor. Pekala sizler bu durum hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: