Anasayfa / Girişimcilik / Beklenmeyen sonuç: GTA Trilogy büyük muvaffakiyet yakaladı

Beklenmeyen sonuç: GTA Trilogy büyük muvaffakiyet yakaladı

Sıkı bir oyuncu ya da yalnızca gelişmeleri kulaktan duyan biri olun, GTA serisinden herkesin haberi var. Seriden uzun müddettir bir oyun gelmese de yakın vakitte GTA 3, San Andreas ve Vice City oyunları remastered hale getirildi. En yenisi 17 yaşında olan bu oyunların tekrar harmanlanması kulağa çılgınca gelse de ortaya çıkan sonuç bir felaketti. Lakin çıkış yapan GTA Trilogy remastered sürümünün satış sayılarına baktığımızda bunun aykırısı görünüyor.

GTA Trilogy, muazzam satış başarısı yakaladı

2021 imali remastered üçleme ile ilgili neler düşündüğünüzü biliyoruz. Oyunda pek çok kusur mevcuttu ve genel olarak özensizdi. Bununla birlikte özgün oyunların yaşattığı atmosfere ziyan vermeleri, oynayan neredeyse herkes için bu üçlemeyi bir hayal kırıklığına çevirdi. Oyun hakkında yapılan yorumlar son derece olumsuz olsa da Rockstar’ın hesabına giren para o denli değil. Açıklanana nazaran üçleme, 10 milyondan fazla kopya satmayı başardı.

GTA serisi, tüm oyunlarıyla toplamda 370 milyon kopya satmıştır. Bunların kabaca 160 milyonu GTA 5’e ilişkin. Son bilgilere nazaran ise GTA Trilogy de 10 milyon civarı satışla çorbaya katkı sağlamış. Serinin öteki oyunlarıyla kıyaslanınca 10 milyon küçük görünebilir. Lakin bu tek başına bir üçleme bile değil, yalnızca bir remastered. 2020 yılında Mafia: Definitive Edition çıktığında oyun beğenilmişti ve 2 milyon kopya satmıştı. Öteki Mafia oyunları da bugüne kadar 10 milyon satışı tek başına yakalamış değil.

Rockstar Games’in karşımıza çıkardığı üçleme hakkında bugüne kadar pek çok yorumda bulunduk. Oyun büyük bir hayal kırıklığıydı ve esasen Metacritic’te 49 puan aldı. Oyuncuların puanlamalarına baktığımızda durum daha da vahim. Oyunu yaklaşık 6000 insan puanlamış ve 10 üzerinden 0.6 ortalama çıkmış.

Daha çarpıcı bir örnek de verelim. Red Dead Redemption 2‘nin dünyanın en uygun oyunu olduğunu tez eden sayısız insan bulunuyor ve bu oyun 38 milyon civarı kopya satmıştır. Son derece başarılı bir AAA oyun yaklaşık 40 milyon satıyorken, bir hayal kırıklığı ve birtakım insanlara nazaran ‘dolandırıcılık’ bile olan GTA Trilogy bunun çeyreği satabiliyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Başarısız bir oyun neden bu kadar yüksek satış sayısına ulaşmış olabilir?


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.