Anasayfa / Girişimcilik / Atari için geliştirilen oyun, tam 27 yıl sonra ortaya çıktı!

Atari için geliştirilen oyun, tam 27 yıl sonra ortaya çıktı!

1990’lı yıllarda daha çok 64-bit bir konsol olmasıyla pazarda yer edinmeye çalışan ve bugün bile çok az oyuncu tarafından bilinen Atari Jaguar, konsola mahsus oyunları ve enteresan kontrolcüsüyle pazarda istediği pahası göremedi.

1993 yılında piyasaya sürülen konsol, 1995’te Sony PlayStation’ın piyasaya sürülmesi ile adeta domine edildi ve 1996 yılında satıştan çekildi. Satışı 150 bin üniteye dahi erişemeyen Atari Jaguar için hiç piyasya sürülmemiş bir yarış oyunu olan Speedster II, ortadan geçen 27 yıldan sonra ortaya çıktı.

Atari Jaguar’ın kayıp oyunu: Speedster II

Hatırlayabileceğiniz üzere oyun dünyası, neredeyse 2000’li yılların başına kadar sizin yola değil, yolun size geliyor üzere hissettirdiği yarış oyunlarıyla doluydu. Animasyon teknolilerinin gereğince gelişmemesi ve epeyce düşük kare suratları üzere etkenlerden ötürü NES ve SNES üzere nostaljik konsollarda bu tip yarış oyunlarına sık sık rastlamak mümkündü. Speedster II de bu oyunların hiç piyasaya sürülememiş versiyonlarından yalnızca biriydi.

Speedster II ve oyun için geliştirilen araç…

1995 yılında Sega Saturn ve Sony PlayStation‘ın efsane çıkışından sonra Atari Jaguar’a CD-Rom girişi eklenerek tekrar piyasaya sürülmüştü. Toplamda 13 oyun daha eklenerek ve rakiplerine oranla tam 100 dolar daha ucuza piyasaya sürülerek diriltilmeye çalışılan konsol, IBM ve Atari’nin tüm eforlarına karşın 1995 yılında hayata gözlerini yummuştu. Konsolun piyasadan birden teğe çekilmesi de birçok oyunun hiçbir vakit piyasaya çıkamamasına sebep oldu.

L4 Software for Carousel International isimli firma tarafından geliştirilen Speedster II’nin prototip versiyonu tam 27 yıl sonra, Kevin Bunch isimli bir oyun hayranı tarafından ortaya çıkarıldı.

O periyodun ünlü oyun cümbüş araçlarından ve hala birtakım cümbüş merkezlerinde görebileceğiniz ‘kiddie ride’ ismi verilen, jeton atarak yarışı tamamlayana dek oynayabildiğiniz bir oyuncak otomobil için geliştirilen bu oyunun .ROM versiyonu da ayrıyeten yayınlandı. Şayet siz de bu oyunu ortadan geçen 27 yılın akabinde denemek isterseniz buraya tıklayarak belgeyi indirebilirsiniz.

Pekala sizler bu oyun ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı lütfen ihmal etmeyin.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: