Anasayfa / Girişimcilik / Apple’ın birinci bilgisayarı 38 yaşında!

Apple’ın birinci bilgisayarı 38 yaşında!

Kimi insan tarafından sevilen, kimi insan tarafından ise çokça eleştirilen Apple, her ne olursa olsun 21. yüzyılda insan hayatına en çok tesir eden şirketlerden biri. O denli ki 2007 dolaylarında birinci akıllı telefonu tanıtan ve ortadan geçen 15 yılın sonunda büyük gelişmeler ile milyonlarca insan tarafından tercih edilmeye devam eden iPhone serisi, şirketin dünyaya kazandırdığı en büyük yeniliklerden biri. Lakin iPhone serisi, şirketin tanıttığı tek seri değil. O denli ki telefonlardan çok çok vakit evvel, 1984 yılında Apple birinci bilgisayarını tanıtmıştı.

Apple’ın birinci bilgisayarı 38 yaşında

Bundan tam 38 yıl evvel birinci bilgisayarını, gerçekleştirilen lansmanda tanıtan ve insanları Mac’ler ile buluşturan Apple, telefonlardan evvel de teknolojiye yatırım yapıyordu. Şirketin temellerini atan ve birçok teknolojik eserin gelişiminde büyük rol oynayan Steve Jobs, eseri tanıtırken “Az evvel Macintosh’un kimi fotoğraflarını gördünüz.” cümlesi ile yıllardır unutulmamayı başardı.

Ayrıyeten 24 Ocak 1984 Salı günü De Anza College’deki Flint Center’da aktiflik gerçekleştiren Apple, Steve Jobs’un “Şimdi size Macintosh’u şahsen göstermek istiyorum” demişti. Bu kelamının akabinde kameralar Apple’ın birinci bilgisayarına 38 yıl evvel çevrilmişti. Apple’ın birinci bilgisayarında karşımıza çıkan manzaralar, günümüz kaidelerinde gülünecek seviyede olurken, teknolojinin gelişimi de en net hali ile karşımıza çıktı.

9 inç büyüklüğünde 512×342 piksel çözünürlükte ekrana sahip olan birinci Macintosh, 128KB üzere komik bir RAM kapasitesi ile geliyor. 7,5 KG yükünde birinci olan birinci Apple bilgisayarı, gücünü Motorola 68000’den alıyor. 7.8336 MHz suratında çalışan bu işlemcinin dışında bilgisayar 2495 dolardan başlayan fiyat etiketi ile 38 yıl evvel satışa çıkmıştı.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: