Anasayfa / Girişimcilik / Activision’da sular durulmuyor! İşten çıkarma başladı

Activision’da sular durulmuyor! İşten çıkarma başladı

Call of Duty ile 2020 yılında 3 milyar dolar gelir elde eden Activision Blizzard, işten çıkarma nedeniyle gündeme geldi. Paylaşılan raporlara nazaran Activision Blizzard, QA (Quality Assurance) uzmanlarını işten çıkarmaya başladı.

Türkçesi kalite denetim olarak nitelendirilen QA, günümüzde yazılım dalının en kıymetli kademeleri ortasında yer alıyor. QA test mühendisleri, yapılan işlerdeki kritik kusurların ve açıkların bulunması için çalışma yürütüyor.

Activision Blizzard, QA test uzmanlarını işten çıkarıyor

Washington Post’ta yer alan rapora nazaran, kontratlı QA test uzmanlarının yaklaşık yüzde 33’ü işten çıkarıldı. Raven Topluluk Yöneticisi Austin O’Brien, “QA test uzmanları, 28 Ocak’ta hala bir işleri olup olmayacağını öğrenmek için kişisel olarak toplantılara çağırıldılar. Şimdiye kadar yaklaşık yüzde 33 işten çıkarılma kelam konusu. Bu sayının daha da artacağını düşünüyoruz.” dedi.

Sendika olarak nitelendirilen A Better ABK, birçok çalışanın Activision Blizzard’dan rastgele bir yardım almadan iş nedeniyle Wisconsin’e taşındığını belirtti. Şirketin artırım konusunda hayli acımasız olduğunu belirten O’Brien, “İçim yandı şu an. QA test uzmanı arkadaşlarıma aylarca Activision’ın fiyatlarını artırmak için bir fiyat yapılandırması üzerinde çalıştığına dair kelam verildi. Bugün takımın bedelli üyeleri tek tek toplantılara çağrılarak işten çıkarılacakları söylendi.” sözlerini kullandı.

Saatlik 17 dolara çalışan QA test uzmanlarının artırım sonrasında ikramiyeler ile birlikte 18.50 dolar alacağı belirtiliyor. Bloomberg muhabiri Jason Schreier, konuştuğu kimi test uzmanlarının haftaya kadar durumlarının aşikâr olmadığını söylediklerini belirtti.

Activision Blizzard, son vakitlerde fecî çalışma şartlarına sahip olması ve çalışanların tekrarlanan taciz ve cinsel atak tezleri ile konululuyor. Kotick’in problemleri yıllardır bildiği ve kendi taciz geçmişine sahip olduğu tezleri da var. Bir haftadan kısa bir müddet içinde şirket, Call of Duty: Warzone için bir DLC yayınlamaya hazırlanıyor.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: