Anasayfa / Girişimcilik / Activision Blizzard’da sarsıntı: Çalışanlar protestoya başladı

Activision Blizzard’da sarsıntı: Çalışanlar protestoya başladı

Oyun kesiminin en büyük şirketlerinden biri olan Activision Blizzard son günlerde birtakım huzursuzluklar yaşıyor. Yakın vakitte taciz skandalıyla gündeme gelen şirketin çalışanları protestoya başladı. Protesto, şirketin yaklaşık 700 çalışanı tarafından gerçekleştiriliyor. Protestonun gayesi ise şirketin CEO’su Bobby Kotick’ten kurtulmak.

Activision Blizzard çalışanları, CEO’ya karşı protestoya başladı

Activision Blizzard’ın kurucusu ve misyona gelmiş tek CEO’su Bobby Kotick, bugüne kadar şirketteki pek çok skandala tanıklık etti. Daha evvel şirkette cinsel taciz ve zorbalık üzere olaylardan ötürü krizler yaşanmıştı. Tüm bu krizlerin akabinde şirketin yatırımcılarının birçok, mevcut CEO Bobby Kotick’i desteklediklerini açıklamıştı.

Bobby Kotick

Yatırımcılar ortasında Kotick’in vazifeden alınmasını isteyen bir azınlık olsa da yatırımcıların geneli, Kotick’i destekliyor. Şirkette yaşanan krizlerin üzerine bu dayanak bildirisi çalışanları kızdırmış olmalı ki şirketteki büyük bir kısım, protestoya başladı. 2020 bilgilerine nazaran bünyesinde 10.000’e yakın çalışanı olan şirketin 700’e yakın çalışanı protestolara başladı.

Protestocuların ortak olarak yazdığı aşağıdaki metin, çalışanların ne istediğini ve protestonun emelini açıklıyor:

“Biz, aşağıda imzası bulunanlar, artık Activision Blizzard’ın CEO’su olarak Bobby Kotick’in liderliğine güvenmiyoruz. Şirketlerimizin idaresindeki davranışları ve uygulamaları hakkında gün ışığına çıkan bilgiler, liderliğimiz için gereksinim duyduğumuz kültür ve dürüstlüğe alışılmamıştır ve emsallerimiz tarafından başlatılan teşebbüslerle direkt çelişmektedir. Bobby Kotick’in Activision Blizzard’ın CEO’su olarak vazifeden alınmasını ve hissedarların oy haklarının kıymetli bir kısmına sahip olduğunu bildiğimiz Bobby’nin katkısı olmadan hissedarların yeni CEO’yu seçmelerine müsaade verilmesini istiyoruz.”

Activision Blizzard çalışanlarının mektubu

Bu metinde de söylendiği üzere protestoya katılan çalışanların imzaları, bu sayfada açıkça görülüyor. Çalışanların bulundukları durum da isimlerinin altlarında yazıyor. Çalışanları incelediğimizde görüyoruz ki ortalarında çaylaktan uzmana kadar pek çok durumdan çalışan var. Ayrıyeten yöneticilik durumlarındaki isimlerin de Bobby Kotick’i istemediğini görüyoruz.

Activision Blizzard

Böylesine büyük bir protestonun ilerleyen günlerde nasıl yanıtlar alacağını merakla bekliyoruz. Çünkü bu olay şirket tarihinde unutulabilecek tipten bir aksiyona benzemiyor. Blizzard’ın problemli ismi Bobby Kotick, sizce vazifeden alınmalı mı?

Fikirlerinizi yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: