Anasayfa / Girişimcilik / ABD Ulusal Güvenlik Paneli, Tencent’i araştırıyor

ABD Ulusal Güvenlik Paneli, Tencent’i araştırıyor

Büyük şirketler diğer şirketleri satın aldıktan sonra satın alımın onaylanması için o ülkedeki ilgili makamlardan onay bekler. Onaylandıktan sonra satım alım resmi olarak gerçekleşir ve şirketin bir kesimi olur. Tencent üzere mega şirketler de bu kurallara dahil. Uzun yıllar boyunca Tencent, küçük ve büyük birçok şirkette pay satın alarak pahasını artırdı. Bu yüzden sahip olduğu paylar ile dünyanın en büyük görüntü oyun şirketi haline geldi.

Tencent, Sumo Group’u 919 milyon sterline satın almıştı

Merkezi Birleşik Krallık, Sheffield‘de olan fakat ABD’de stüdyoları bulunan Sumo, Reuters’e verdiği demeçte, “Çinli mega şirket Tencent’in, muahedeleri pahalandıran ABD’deki Yabancı Yatırım Komitesi‘nden (CFIUS) onay almak için taahhütler teklif etmeyi kabul ettiğini” belirtti. ABD Ulusal Güvenlik Paneli, ulusal güvenlik sorunu olabileceği için muahedeyi araştırıyor. Ayrıyeten ABD TikTok satışını da araştırıyor

Trump bir vakitler, ABD Ulusal Güvenlik Paneli için “Çin muahedeleri üzerindeki bekçi köpeği” tabirlerini kullanmıştı.

Tencent’in Sackboy: A Big Adventure ve Crackdown 3‘ün geliştiricisi Sumo’yu satın alma niyeti Temmuz ayında açıklanmıştı. O vakit, Sumo’nun işverenleri mutabakatın gerçekleşmesi için hevesliydi. Tencent, daha evvel Forza Horizon 2, LittleBigPlanet 3, Disney Infinity ve Team Sonic Racing geliştirme sürecine dahil olan Sumo’da yüzde 8,75 paya sahipti.

Sumo’nun Birleşik Krallık Sheffield, Nottingham, Newcastle, Leamington Spa ve Warrington’da ofisleri bulunuyor. Ayrıyeten Sumo, Everyone’s Gone to the Rapture’ın geliştiricisi The Chinese Room’un ana şirketi. Bunların yanı sıra şirket, Terraria’nın konsol versiyonlarında çalışan Oregon merkezli Pipeworks’un yanı sıra Atomhawk, Lab42, PixelAnt, Red Kite Games ve Sumo Pune stüdyolarına da sahip.

Sumo ve Tencent, yıl sonundan evvel satın alımla ilgili CFIUS ile ilgi kurduklarını belirtti.

Tencent, League of Legends imalcisi Riot, Clash of Clans stüdyosu Supercell ve Fortnite geliştiricisi Epic Games üzere bir dizi oyun geliştiricilerinde kıymetli pay hisselerine sahip. Bu da şirketi gelir açısından dünyanın en büyük görüntü oyun şirketi yapıyor. Şirketin şu anki pahası 21,1 milyar dolar düzeyinde. Rastgele bir oyun geliştiricisinden çok daha fazla bir kıymete sahip. Tanınan bir geliştirici ve yayıncı olan Electronic Arts üzere büyük bir şirketin pahası 2020 yılında 5,54 milyar dolar olduğu açıklanmıştı.

Tencent başka oyun geliştiricilerine ve yayıncılarına yatırım yaparak onları destekliyor ancak bu şirketin zımnî bir planı olmadığı manasına gelmiyor. Tencent, oyun şirketlerinde kelam hakkına sahip olabilecek kadar büyük paylara sahip olmasına karşın idare heyetlerine temsilci atamıyor. Bu da şirketi daha sempatik gösteriyor.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.