Anasayfa / Girişimcilik / 1993 imal Doom, ray tracing modu ile yok artık dedirtti!

1993 imal Doom, ray tracing modu ile yok artık dedirtti!

PlayStation 5 ve Xbox Series X üzere yeni jenerasyon oyun konsolları, bir objeye çarpan ışığın yansımasını simüle eden ‘ray tracing’ dayanağı sayesinde grafik kalitesinde dikkat çekmeyi başarıyor. Fakat ray tracing’i sahiden anlamak için daha evvel kullanılmadığı bir oyunda denemek gerekebilir, mesela 1993 imal birinci Doom oyununda.

1990 ve 2000’li yıllarda çıkan oyunların grafik kalitesini arttıracak modlar tasarlayan bir oyun gelişticirisi, artık de 1993 yılında çıkan birinci Doom’u elden geçirdi. Sultim_t isimli bir dizayncı tarafından oluşturulan mod, yepyeni Doom’un günümüzde bile oynanabilir hale geldiğini gösteriyor.

1993 yılında çıkan Doom ray tracing ile nasıl görünüyor?

Oyun dünyasının dönüm noktalarından biri olan Doom için yeni grafik modu tasarlandı. 1993 model yepyeni Doom’un ray tracing ile yine düzenlenmesi, oyun forumlarını ve toplumsal medyadaki binlerce oyuncuyu hayrete düşürdü.

Ray tracing, oyunlara ekstra gerçekçilik seviyesi getiren bir aydınlatma tekniğidir. Işığın gerçek dünyada yansıma ve kırılma halini taklit ederek geliştirilir ve oyunlarda statik aydınlatma kullanılarak daha inandırıcı bir grafik kalitesine imkan tanır.

Doom ray tracing modunu yüklemek epeyce kolay görünüyor. Modu çalıştırmak için birinci olarak açık kaynaklı Doom’u bilgisayarınıza indirin. Oyun belgeleri ortasında yer alan özgün Doom.wad evrakını bulun. Akabinde Doom için bir temas noktası olan PrBoom uygulamasını indirin ve sultim_t’nin modunu kurun (İndirdiğiniz Doom oyununda Doom.wad evrakı yoksa mod çalışmayacaktır).

Ayrıyeten sultim_t tarafından oluşturulan modun sadece Nvidia ekran kartına sahip bilgisayarlarda çalıştığını da belirtmek gerekiyor.

Pekala ya siz ray tracing ile modlanmış Doom hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından yahut SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.