Anasayfa / Genel / Yüzyılın en uzun Ay Tutulması için geri sayım başladı!

Yüzyılın en uzun Ay Tutulması için geri sayım başladı!

Ay kendi yörüngesinde dolanırken, bir defa daha Dünya’nın gölgesine saklanacak. Bilirsiniz ki Ay Tutulması, Ay’ın Güneş’ten ışık alamamasıyla meydana gelir. Dünya bu olaya bir sefer daha şahit olacak. Üstelik bu yıl yaşanan; ikinci ve yüzyılın en uzun Ay Tutulması, hatta son 5 yüzyılın en uzun Kesimli Ay Tutulması olacak. İşte ender görülen bu yörünge olayının tarihi, etapları ve ayrıntıları…

580 yılın en uzun Modüllü Ay Tutulması olacak

Bahsettiğimiz yörünge olayı 19 Kasım Cuma günü gerçekleşecek. Kuzey Amerika sakinlerinin şafaktan evvel kalkanları bu olaya şahit olabilecek. 2021 yılının ikinci tutulması olacak ve üstelik bir evvelkiyle misal istikametlere de sahip. Tekrar Kuzey Amerika’ya uğraması ve batı kısımlarda net görülecek olması bunlardan biri.

Batı tarafı sakinleri Güneş doğmadan evvel tutulmanın en karanlık halini görebilecekler. 02.19 (Doğu saatine göre) sularında başlayan tutulma, azamî saat 04.00 civarında tam haline ulaşacak ve 05.47 üzere sona erecek.

Kesimli Ay Tutulması, yaklaşık olarak 3 saat 28 dakika 23 saniye sürecek ve bu da yüzyılın en uzun tutulması ve son 580 yılın yani neredeyse son 6 yüzyılın en uzun Kesimli Ay Tutulması olacak demek. Bundan evvel yüzyılın en uzun tutulma rekoru 2018‘de gerçekleşen 1 saat 43 dakika süren tutulmaya aitti.

Başkalarından farklı olarak bu Ay Tutulması’nda Ay‘ın yüzde 97.4’ü Dünya‘nın gölgesinde saklanacak ve sadece güneydeki çok küçük bir kısmı gölgenin dışında kalacak. Çıplak gözle ya da dürbün ve küçük teleskopla izleyecekler için Ay’ın alt tarafı, başka kısımlarından çok daha parlak koyu kırmızı ve koyu sarı tonlarında olacak.

Tutulma, Kuzey Amerika ve Pasifik Okyanusu, Alaska, Batı Avrupa, Doğu Avustralya, Yeni Zelanda ve Japonya‘dan izlenebilecek. Doğu Asya, Avustralya ve Yeni Zelanda gözlemcileri, tutulmayı baştan sona izleyemeyecek ancak azamiye ulaştığı dakikaları kaçırmayacaklar.

Siz yüzyılın en uzun tutulma ve 580 yılın en uzun Kesimli Ay Tutulması hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Kocam eğer kiralamaya devam edersek ‘evsiz’ kalacağımızı söylüyor. Ev mi alacağız?

Sayın MarketWatch, Kocam 68 yaşında ve ben 74 yaşındayım. O yılda 250.000 dolar kazanıyor. Houston …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: