Anasayfa / Genel / Yüzde 80 metalden oluşan bir ötegezegen keşfedildi!

Yüzde 80 metalden oluşan bir ötegezegen keşfedildi!

Uzay, Güneş Sistemi ve cihan, yüzyıllardır beşerler için sonu gelmeyen bir bilinmezlik oldu. Üzerinde birçok araştırmalar yapılsa ve her geçen gün yeni bir gezegen, ötegezegen, yıldız ya da uzayda bulunan rastgele bir unsur keşfedilse de, bunun sonunun geldiğine inanmak hakikat olmazdı.

Araştırmacıların yeni keşifleri yüzde 80’in üzerinde metalden oluşan bir ötegezegen oldu. Bileşim açısından Merkür‘e benzeyen bu ötegezegen, uzun vakittir rastlamadığımız, bilinen gezegenlere benzeri bir cins keşif. Bu da bize Güneş Sistemi’nin oluşum sürecinin olağandışı bir durum olmadığını gösteriyor.

GJ 367b yüzde 80’den fazla metal içeriyor

Öncelikle ötegezegenin ne olduğuna açıklık getirmek gerekirse; Güneş Sistemi’nin dışında ve öteki bir yörüngede bulunan gezegenlere dendiğini söyleyebiliriz. Bu yeni keşif, Dünya’dan 30 ışık yılı uzaklıkta ve GJ 367 isimli bir kırmızı cüce yıldızın yörüngesinde bulunuyor.

Yeni gezegen, NASA‘nın Geçiş Yapan Ötegezegenler Araştırma Uydusu (Transiting Exoplanets Survey SatelliteTESS) misyonu sırasında keşfedildi ve GJ 367b olarak isimlendirildi. TESS, yörüngedeki bir gezegenin tesiriyle oluşan ışık hüzmelerini kısa aralıklarla görüntülüyor. Kullanılan bilgilerde, iki hafta boyunca her iki dakikada bir yeni imaj elde edildi.

Yeni ötegezegen, yıldızının etrafındaki dönüşünü günün üçte birinde tamamlıyor. GJ 367b, küçük bir hacme sahip ve yarıçapı Dünya’nınkinin üçte biri kadar. Buna karşın kütlesi, Dünya’nınkinin yarısından fazla. Bu da kütlesine oranla ağır olduğunu gösteriyor. Santimetre küp başına 8 gramdan fazla düşüyor ve bu demirden daha ağır olduğu manasına geliyor.

GJ 367b, yörüngesinde olduğu gezegene epey yakın ve bu da ona yalnızca tek bir tarafı dönük olarak dönüşünü tamamladığını gösteriyor. Daima bir tarafını döndüğünden, demirin erime düzeyine yakın olan 1.745 Kelvin yüzey sıcaklığına ulaşıyor. Bu da ötegezegenin, yüzeyinin kayalık olması ihtimalini artırıyor. Ama silikon içeren birçok kayalık çeşidi de misal sıcaklıkta eriyor. Araştırmacılar, bu hususta hala tam olarak emin değiller.

Araştırma takımı, istatistikleri bir yapay zekaya aktardı ve bunun sonucunda GJ 367b’nin Merkür’e çok benzeyen bir yapıya sahip olduğunu iddia etti. Gezegenin içeriğinin birden fazla ve yüzeyin yüzde 85‘ini kaplayan bir metal ve metalik bir çekirdek tespit edildiği düşünülüyor. Ancak keşfedilen ötegezegen, Merkür’ün 1.5 katı bir yoğunluğa sahip.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: