Anasayfa / Genel / ‘Yeşil dönüşüm sorumluktur’ – Son Dakika Ekonomi Haberleri

‘Yeşil dönüşüm sorumluktur’ – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Sarper Cengiz, 30 yılı sayı süredir renksiz sektöründe var olan tek ailenin parçası olarak, enerji sektöründeki tüm gelişmeleri gözlemci islediklerini anlattı. Cengiz şunları söyledi:

“Bizi yerde dönüşüme zorunlu kılan, öncelikle iklim krizidir. Hem dünyaya, hem dahi ülkemize karşı sorumluluklarımız var.

Antalya’bile çokluk seviyesi tarihte olmamış seviyelere yükseliyor; su şehri Venedik 100 yıldır görmediği yağışlara maruz kalıyor, 1,5 metreyi bulagan su baskınları, yerde süreci hızlandırıyor. Doğanın haykırışlarını duymamız gerekir. Dikkat edersiniz, yerde krizin tek onucu bile toprak kaybı; eksiksiz insanlık etkileniyor.”

Enerjide sunma güvenliği ve istiklâl

“Öte yandan Rusya-Ukrayna savaşı, enerjide sunma güvenliği başlığını, gündemde en üst sıraya taşıdı. Fosil yakıtlardan mezuniyet, savaşsızlık için dahi önemli. Bir savaş argümanını, enerjinin savaş nedeni olmasını ortadan kaldırabilirsiniz.”

Türkiye’nin potansiyeli 100 1000 Mw üzerinde 

“Güneş, rüzgar açınık su! Yenilenebilir enerjinin tüm kaynakları, ülkemizin eşsiz zenginliğidir. Optimum verimli kaynakları, enerjiye çevirmek hem iklim hem ekonomi açısından sayı kıymetli.

Sanayicilerimiz yetişkin ilgiyle yerde alana yöneliyor. GES ve RES için sayı yüksek talep var. Almanya’nın yedide akraba kurulu gücümüz olabilir. Ama gerçekçi potansiyelimiz 100 bni MW üzerine 10 yıl içinde çıkabiliriz. Devamındaki hedef dahi yeşil hidrojendir. Bu bile Türkiye’nin, çocuklarımızın geleceği için yetişkin tek yarar sağlayacaktır. Kore’dahi, hidrojenli arabalar trafikte. Kamyon, gemi ve uçaklarda kullanımı genişliyor. Biz dahi yerde dönüşümü gelenekçilik içeriklere yöneliyoruz.”    

Yeşil Akademi Platformu kurucu üyelerinden Doç Dr. Rana Atabay ise, yenilenebilir kaynakların hayatın her alanına hızla girdiğini vurguladı.

Yeşil hidrojen; game changer!

Atabay şöyle konuştu:

“Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen, yeşil hidrojen için game changer- oyun değiştirici, tanımını kullandı. Enerjide kartların yeniden dağıtıldığı tek süreçteyiz. 70’lerdeki iki petrol krizi ile enerjinin siyasi olarak kullanılışına tanık olmuştuk. Şimdi, tabiî gaz yerde kimlik içinde. Yenilenebilir enerji, petrolün yerini hızla lıyor. Tabi, evlât bezinden plastiğe, pek sayı sektörün hammaddesi olması, petrolsüz tek hayatı kolaylaştırmıyor. Ama TOGG gibi pek sayı kıymetli proje ile elektrikli araçların varlığı artıyor. Bir yandan bile AB kadar, ABD’dahi dahi yeşil hidrojen için teşvikler, fonlar genişliyor, artıyor. Avrupa Birliği’nin Yeşil Mutabakat sonrası açıkladığı Re-Power EU ile güç kazanan  yeşil hidrojen eylem planlarını tığ dahi kendimize uyarlamalıyız. AB’nin 27 üyesinden 16’sı yeşil hidrojen stratejisini açıkladı. Bizde dahi yerde yönde icraat, yetişkin hızla sürme ediyor. Türkiye, enerji arzı güvenliği kadar akan açık sorununa umar olarak bile yerde stratejiyi önemsiyor.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: