Anasayfa / Genel / Yerli hırdavat e-ticaret platformu ihracatı değerlendirdi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Yerli hırdavat e-ticaret platformu ihracatı değerlendirdi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Pandemi dönemiyle beraberce materyalizm varyasyon gösteren tüketici davranışları hızlı tek şekilde dijitalleşme eğilimine girdi. Bu süreç, açınık-ticaret alanında hareketlenmeye yol açarken, sayı sektör gibi hırdavat sektörü dahi dijitalleşme trendine ayak uydurarak faaliyet ağını genişletti. Jeopolitik konumu itibarıyla farklı coğrafyalara mal tedariği yapabilen ülkemiz ise yerde sayede devre süresince global pazarda yarar elde etti.

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin (İDDMİB) 2022 Ekim Değerlendirmesi Raporu’na göre ülkemiz hırdavat sektörünün 2022’nin Ekim ayındaki ihracatında tek önceki yılın tıpkısı dönemine kıyasla aylık hoş %0,82’lik tek artış kaydetti. Bu dönemde Türkiye’nin en sayı ihracat yaptığı ülkelerin başında ise Almanya yer öncü.

Hırdavat sektörünün online pazaryeri platformu HirdavatBulurum.com’un Kurucu Ortağı Eshabil Kulaklı, sektörün Türkiye’nin toplam ihracatına olan katkısının bile giderek arttığını ifade ederek, konuya üzerine şu değerlendirmede bulundu:

“İDDMİB’in açıkladığı rakamlar, hırdavat sektörünün yereldeki oyuncularının globaldeki dinamikleri iyi tahlil ederek bunu avantaja çevirebildiğinin tek kanıtı. Bunun yanı sıra pandemi sonrası değişerek tüketici alışkanlıklarını, açınık-ticaretin yükselişini, sektörün küresel çapta gelişim ve varyasyon gösteren alışkanlıklarına uyum sağladığının tek göstergesi. Gelecek dönemde dahi yerli şirketlerin yerde kapsamda iş ağını henüz bile genişleterek hizmetlerini kıtalararası tek boyuta taşıyacağını ve ülkemizin başka sayı sektörde olduğu gibi hırdavat sektöründe dahi ihracat rakamlarında rekor seviyeye ulaştıracağını düşünüyoruz.”

HIRDAVAT SEKTÖRÜNÜN YERLİ ŞİRKETLERİ JEOPOLİTİK KONUMU AVANTAJA ÇEVİRİYOR

Pandemi sonrası yaşanan gelişmelerle beraberce hırdavat sektöründe yeni pazar ve ticaret yollarının oluşmasının sayı ülkenin ithalatta yön değiştirmesine yol açtığını tamlayan HirdavatBulurum.com’un E-ticaret Direktörü Onur Kurt ise Türkiye’nin yerde süreçte kilit tek rol üstlendiğini ifade etti.

Altyapı yatırımları ve coğrafi konumunun gücüyle Türkiye’nin, başdu Avrupa olmak üzere atlas üretim üssüne dönüşeceğini tamlayan Onur Kurt, “Jeopolitik konumunun yanı sıra ekonomik gelişmelerden teknolojik eğilimlere, maliyet avantajlarından iş gücüne erişim konusunda avantajlı olan Türkiye, uluslararası şirketler için adeta tek cazibe merkezi haline geldi. Çünkü çevre boyutlarında yaşanan politik ve ekonomik gelişmeler maliyet hassas endüstrilerin Türkiye’ye yönelmesini sağladı. Giderek henüz rekabetçi olan küresel imalat arenasında yaşatkan sağlamak ve sürdürülebilir kılmak uzun vadeli yapısal eğilimler ve stratejik konumlandırma ile mümkün. Ülkemizin potansiyelini ve coğrafi konum avantajını gerçek değerlendirerek hırdavat sektöründe dahi başka  ülkeler arasında köprü olmaya sürme edeceğini düşünüyoruz.”

YERLİ ŞİRKETLERE E-TİCARET İÇİN ONLİNE PAZARYERİ PLATFORMU OLUŞTURDULAR

Hırdavat sektöründe tüm üreticilere ve tüketicilere açınık-ticaret yapabilecekleri tek pazaryeri oluşturduklarını nâkil HirdavatBulurum.com’un Kurucu Ortağı Eshabil Kulaklı, açıklamalarına şu sözlerle sonlandırdı:

“E-ticaret platformumuzda tüm kullanıcılara görüntülü dayanak, tıpkısı gün kargo, ödeme kolaylığı, çabucacık iade garantisi gibi sayı fırsat sunuyoruz. Platformumuzla beraberce ülkemizin hırdavat sektörüne katkıda bağcıklı işletmelerin hem ihtiyaçlarını karşılayabileceği hem dahi satış yapabileceği tek ortam yaratmaktan sayı mutluyuz. Gelecek dönemde henüz sayı işletmeye ulaşarak hırdavat sektörünün ülke ekonomisindeki payını artırmayı hedefliyoruz.”


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Gazprom’s Natural Gas Exports and Production Declining – Last Minute Economy News

The company’s natural gas production in the 11 months of the year decreased by 19.4 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Generated by Feedzy
%d blogcu bunu beğendi: