Anasayfa / Genel / Yeni ucuz konut modeli: Arazi kamudan, ev vatandaştan – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Yeni ucuz konut modeli: Arazi kamudan, ev vatandaştan – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Fahiş ev ve kira fiyatlarına karşı harekete geçildi, ilgili bakanlıklar yeni tensikat üzerinde çalışıyor.

Bir yandan sosyal konut üretiminde gaza basılırken tek yandan bile farklı modeller geliştiriliyor. Bu modellerden akraba dahi altyapılı emlâk satışı olacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Hazine arazilerini vatandaşın kendisi için konut yapması namına uygun şartlarda satışa çıkaracaklarını açıkladı.

Bakan Kurum, “Belki tek parselde kendi evini yapacak ya bile talep örgütlenmesi ile henüz yetişkin parseller alınacak. Ankara’bile Gölbaşı, İstanbul’bile Çatalca, Tuzla ve Başakşehir’dahi çalışıyoruz” niteleyerek konuştu.

1984’te kurulan TOKİ’nin 2002’ye kadar 75 1000 konut ürettiğini hatırlatan Bakan Kurum, “2002’takt bugüne kadar ise 1 milyon 137 1000 konut.

Üretmeye dahi sürme ediyoruz. Ağustosta yetişkin tek sosyal konut kampanyasını Cumhurbaşkanımız açıklayacak. 81 ilde vatandaşı kira öder gibi ev sahibi yapacağız” dedi.

20 YIL VADELİ İŞYERİ SATIŞI

Sabah’ın haberine göre, küçük ve orta ölçekli işletmeciler için sanayi tesisleri müjdesi dahi veren Bakan Kurum, “TOKİ eliyle üretimi istihdamı miktarını için sanayi tesisleri kuracağız.

Küçük ve orta ölçekli işletmeci kardeşlerimiz talep örgütlenmesi ile gelen talebe göre yapacağız ve kura yöntemiyle rengi peşinat 15-20 yıl vadeli satılacak. Bu yıldan itibaren başlanacak” ifadelerini kullandı.

“ÇARESİZ BIRAKMAYIZ”

Tüm sektörlerde vatandaşa dayanak olacak icraat yapıldığını tamlayan Bakan Kurum, şöyle sürme etti: “Vatandaşı onulmaz bırakmadık, bu sonra bile bırakmayacağız.

Biz sahada vatandaşın sorunlarını kişi tek iktidarız. Konutta, gıdada sorun yaşıyoruz denildiği zaman Cumhurbaşkanımızın talimatıyla hızla emek yapılıyor. Gelinen noktada ülkemizde 2 yıl önce konut fazlası var tartışması vardı. O gün yapılan kampanya ile rekor satışlar yapıldı.

Bugün dahi yine konut ihtiyacı olan vatandaş için tek ağrı önce yeni paket açıklandı. Şimdi dahi vatandaşın konut almasını kolaylaştıracak, yeni arzın piyasaya çıkmasını sağlayacak icraat yapıyoruz.”

TÜFE’NİN ALTINDA KİRA DÜZENLEMESİ

Kira piyasasında yaşanan fahiş artışlara karşı 4 bakanlığın ortak çalıştığını tamlayan Bakan Murat Kurum, “Evin kira değeri maksimum 20 yıllık rayiç değeri olabilir.

Kanun bunu tarif ediyor. Kiraya zam bile yıllık TÜFE ortalamasının üzerinde olamaz. 5 yılda tek dahi sizin kira bedeliniz az kaldıysa ev sahibi vatandaş yerde sözleşmesini yenileyebilir.

Bu duruma uymayan kira sözleşmeleri aslında kanuna uymayan, bazen fırsatçılar var. Kiracılarımız yerde akıllandırma mahkemelere taşıyabilir. Böyle tek hâl varsa bize dahi bildirsinler.

Her türlü hukuki süreci başlatırız. İşin özeti ev sahibini dahi huzursuz etmeyecek, kiracımızı bile mutlu edecek TÜFE rakamlarının altında tek düzenlemeyi çalışıyoruz” dedi.


NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Kocam eğer kiralamaya devam edersek ‘evsiz’ kalacağımızı söylüyor. Ev mi alacağız?

Sayın MarketWatch, Kocam 68 yaşında ve ben 74 yaşındayım. O yılda 250.000 dolar kazanıyor. Houston …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: