Anasayfa / Genel / Yatırımcılar sahte uzmanlara ve borsalara karşı dikkatli olmalı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Yatırımcılar sahte uzmanlara ve borsalara karşı dikkatli olmalı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Blokzinciri teknolojisi üzerine inşa edilen kripto paralar, merkeziyetsiz ve yeni tek yatırım uzlaştıran olarak kısa sürede atlas her yerinde geniş tek yatırımcı topluluğu tarafından benimsendi. Blokzincirinin olanaklarıyla hızlı tek inovasyon süreci dahi yaşayan kripto sektörü, merkeziyetsiz borsaların öne çıkmasıyla etki alanını her geçen yıl genişletti.

Blokzinciri üzerinde gerçekleştirilen kripto para işlemlerinin düzenlemelere tabii olmaması ve takip edilememesi, dolandırıcıların bile dikkatinden kaçmadı. Kripto sektörüne ilişkin veri platformu Chainanalysis’in yerde yılın başında paylaştığı verilerde kripto para dolandırıcılarının 14 milyar dolarlık vurgun yaptığı görüldü. Kriptoyla ilgili suçlardan kaynaklanan kayıpların 2020’ye kıyasla %79 arttığı bilinirken, kripto para hırsızlığı bile %516 artım yaşadı.

Konuyla ilgili gelişmeleri nine AztecGoldHero Kurucusu ve Kripto Para Uzmanı Ferruh Danacı, “Kripto para kavramı hızlı tek arifane sektörleşti ve yerde hâl fırsatçıların, kötü niyetli kişilerin işine yaradı. Kripto paraların sayı özenci yatırımcının dikkatini çekmesi, dolandırıcıların işini kolaylaştırdı” dedi.

2021’DEKİ KAYIPLAR 2018’DEN 60 KAT DAHA FAZLA

ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun yaz başında yayımladığı verilerde 2021’dahi kripto para kaynaklı dolandırıcılıkların sebep olduğu kayıpların 2018’deki rakamın 60 katı olduğuna uyanıklık çekildi.

Dolandırıcılık ve hırsızlık faaliyetlerinden yalnızca ABD’dahi 46 1000 kişinin etkilendiğine uyanıklık cazip Ferruh Danacı, “Şüpheli işlemleri tespit edecek, araştıracak ve dolandırıcılığı gerçekleşmeden durdurmaya çalışacak merkezi otoritelerin olmaması kripto para gibi güçlü tek yatırım aracını kötüye kullanıma açık hale getiriyor. Zira sayı sayıda kripto para borsası kuruluyor. Ülkemizde dahi Thodex, Vebitcoin, Bitexnova, Sistemkoin gibi sahte borsaların sebep olduğu olaylar yaşandı ve yüzlerce yatırımcı mağdur oldu. Yatırımcıların yerde noktada işlem yapmak için seçtikleri borsa hakkında titiz olması gerekiyor. Hesap açmadan önce teferruatlı taharri yapmak, farklı kullanıcıların deneyimlerini öğrenmek, seçilen borsanın Türkiye’dahi yerleşik olup olmadığını kontrol etmek, hukuki tek merkezde karşı tarafta yasal tek muhatap bulabilmek açısından önem sunma ediyor. Gerçek yatırımlara başlamadan önce küçük meblağlarla test niteliğinde işlemler yapmak, yerde süreçte dayanak ekiplerinin performansını kıymetlendirmek, kripto para borsasıyla güven ilişkisi kurmak açısından tercih edilebilir” ifadelerini kullandı.

“SÖZDE UZMANLARA KARŞI DİKKATLİ OLUNMALI”

Yalnızca kripto para borsalarının olumsuzlama, kripto para konusunda gerçek veya yanlış olduğunu bilmeden içerik üreten sayı sayıda sözde kripto para uzmanının bile ortaya çıktığını ifade fail AztecGoldHero Kurucusu ve Kripto Para Uzmanı Ferruh Danacı, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı:

“Kendini kripto para analisti olarak tanıtan sayı kişi, kısa zamanda kâr etmeye odaklanıyor ve ferdî yatırımcıları bile yerde şekilde yönlendiriyor. Anonim hesaplarla temelsiz argümanlar üreten yerde gibi sözde uzmanlara karşı titiz olunması gerekiyor. Tıpkı borsa seçiminde olduğu gibi, takip edilecek kripto para analistlerinin seçiminde dahi taharri yapmak önemli hale geliyor. Yatırımcılar, gerçek hesaplarıyla kripto para piyasalarındaki gelişmeleri nine, bunların yatırım danışmanlığı kapsamında olmadığını açık tamlayan ve tek topluluk oluşturmayı muvaffak uzmanları takip etmeli. AztecGoldHero olarak piyasadaki 10 yıla yakın deneyimimizle, piyasanın trendlerine uygun yorumlarımızı YouTube ve Twitter gibi kanallardan binlerce ferdî yatırımcıya ulaştırıyoruz. Yatırımcıları kararlarını sürgit rasyonel tek süreç sonunda almalarını sıkça hatırlatıyoruz. Kripto para dünyasında ayyarlık vakalarının gerçek malûmat paylaşımı ve şuurlu yatırımcılarla mümkün olduğuna inançla, ekosistemin ileri gitmesi için çalışmaya sürme edeceğiz.”


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

GameStop hisseleri gelir kaybının ardından düşüşe geçti ve Ryan Cohen özsermaye yatırımlarına odaklandı

GameStop Corp.’un hisseleri, video oyunu perakendecisinin beklenenden daha iyi bir sonuç elde etmesine rağmen üçüncü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: