Anasayfa / Genel / Yastık altında hedef yıllık 100 ton

Yastık altında hedef yıllık 100 ton

İstanbul Altın Rafinerisi Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Ayşen Esen, yaptığı değerlendirmede, İAR’ın çalışmaları, hayata geçirdikleri projeler ve kıymetli metaller piyasasındaki gelişmelere ilişkin bilgiler verdi.

Esen, yerde sistemde çalışanların malûm tek gün ve zaman diliminde bankaya gitmeleri gibi tek zorlukla karşılaştıklarını, yerde sorundan hareketle dahi gelişmiş tek fintech altyapısı kurarak Hazine ve Maliye Bakanlığı iş birliğiyle Kuyumcu Altın Değerleme Sistemi’ni (KAD-SİS) hayata geçirdiklerini anlattı.

Gelinen noktada, yaklaşık 2 yıl önce uygulamaya aldıkları KAD-SİS projesinin nasıl henüz ileri taşınabileceği üzerinde düşündüklerini nâkil Esen, şunları kaydetti:

“Biz 12 yıldır halkımızla temas içindeyiz ve yerde yastık altındaki kıymetli sürecini uygun takip ediyoruz. O yüzden ‘Halk neyi istiyor? Neden altınını yastık altından çıkarmıyor?’ sorularının cevabını aslında sayı net biliyoruz. Halk öncelikle altının ‘kıymetli’ olarak korunmasını istiyor. Her şeyden önce en önemli nokta yerde. Yani saçta senin altınını alayım, TL’ye çevireyim, dolara çevireyim… Bu olumsuzlama önemli olan. Altın o insanlar için güvenli liman. Dolayısıyla yastık altında tuttuğu altının, kıymetli olarak kalması tek numaralı tapın. İkinci olarak, yerde altını bankaya koyduğunda muayyen tek süre sonra içinden küçük tek miktar lazım olduğunda yine kıymetli olarak çekebilmek istiyor. Üçüncü olarak bile tabii ki tek güvence istiyor.” 

Ayşen Esen, KAD-SİS projesinin hem bankacılık sistemi hem dahi FATSİ ile uyum içinde olduğunu belirterek, sürecin nasıl işlediği hakkında bilgiler verdi.

Vatandaşların, elde tuttuğu türlü ayarlardaki altınlarının, bileziklerinin veya urup altınlarının, seçkin kuyumculardan oluşan kıymetli valüasyon noktalarına (ADN) giderek has kıymetli bazında değerlemesini yaptırdığını nâkil Esen, karşılığı tespit edilen altınların, kredi hesaplarına yine gram kıymetli olarak geçirildiğini söyledi.

Esen, tüm yerde hesaplamalar yapılırken yüksek güvenlik sisteminin kurulduğunu, her tek aşamada kamera ve şifreleme teknolojilerinin kullanıldığını vurgulayarak, “Biz yerde noktaları seçerken sayı yetişkin özen gösteriyoruz. Dağılımına, bankacılık sistemiyle kolay entegre olabilmesine, halkımızın kolay ulaşmasına ve güvenilir tek yer olmasına önem veriyoruz. Kuyumcunun yaptığı iş sadece altının gerçek ve kaç altın olduğunu tespit etmek. Gerisini sistem yapıyor. Yazılım sistemindeki üstün tespit mekanizması bile Hazine ve Maliye Bakanlığımız ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından kontrol edilip onaylanmış rakamlardan oluşuyor.” niteleyerek konuştu.

Tüm yerde işlemlerin kısa sürede tamamlandığına işaret fail Esen, söz konusu yapıda en önemli unsurun vatandaşın altınlarını, bankalarda yine kıymetli olarak tutması olduğunu kaydetti.

Esen, vatandaşın manevi üstün taşıyan altınlarını olumsuzlama, yatırım gayeli altınlarını sisteme sokmayı hedeflediklerini, ihtiyaç duyduklarında istediği miktarda has altını hesaplarından çekebilmesini sağlayacak tek yapıyı kurmaya çalıştıklarını ifade etti.

Yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması için yapılan kıymetli bankacılığı çalışmaları kapsamında 12 yılda yaklaşık 120 ton kıymetli toplandığını nâkil Esen, hedeflerinin yıllık 100 tona çıkabilmek olduğunu söyledi.

Esen, KADSİS projesinin kendisini kanıtladığını ve 2 yılda tek tek müşteri şikayeti almadıklarını vurgulayarak, “Bundan sonra önemli olan halka gerekli tanıtımın yapılması. Bizim amacımız reklam yapmak olumsuzlama tanıtım yapmak, zira tığ ürün satmıyoruz. Biz halka tek hizmet sunuyoruz. Halkın sistemi gerçek anlamasını sağlamak için çalışıyoruz. Bu icraat sürme ettikçe ve net tek şekilde malûmat aktarıldıkça yerde yıl 10 ton toplanır, sonra 30 ton, sonra 100 ton…” ifadelerini kullandı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.