Anasayfa / Genel / Yargıtay’dan resmi tatilde mesai kararı

Yargıtay’dan resmi tatilde mesai kararı

Sekiz yıl çalıştığı işyerinden kovulan satış temsilcisi, İş Mahkemesi’nin yolunu tuttu. Fazla mesai ve hafta tatili alacaklarının ödenmediğini, işyerinde tek öğün yemek ve servis uygulamasının olduğunu, tüm resmi ve dini bayramlarda çalışmasını sürdürdüğünü yalnız alacakların kendisine ödenmediğini öne sürdü.

Davacı, ortalama iki ayda tek Doğu Anadolu Bölgesi’nde tek ağrı süre ile görevlendirildiğini, ödenmesi gereken saha primlerinin sadece iki kez ödendiğini iddia etti.

Kıdem tazminatı, fazla mesai alacağı, resmi ve dini bayram alacağı, hafta tatili alacağı ile saha prim alacağının tahsilini talep etti. Davalı iddiaları reddetti. Mahkeme, davanın kısmen kabulüne hükmetti. Kararı her iki taraf bile temyiz etti.

Emsal nitelikte tek karara imza rami Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, resmi tatil günlerinde tek saat da yapılan çalışmanın karşılığında tam yevmiye ödenmesi gerektiği hatırlatıldı.

Kararda şu ifadelere yer verildi:

“İş Kanunu’nun 47. maddesindeki açık aranjman karşısında ulusal bayram genel tatillerde çalıştığı galiba davacının çalıştığı her tek ulusal bayram genel tatil günü için ilave 1 yevmiyeye (aylık maktu ücret/30) henüz hak kazandığı gözden kaçırılmıştır. Hesaplamanın mobilya saat üzerinden yapılması hatalıdır. İşçi ulusal bayram-genel tatil günlerinde 1 saat da çalışsa tam yevmiyeye hak kazanır. Hüküm altına kırılan alacakların net mi yoksa kesintisiz mü olduğunun hükümde belirtilmemesinin infazda tereddüte yol açacağı düşünülmemesi dahi hatalı olup, bozmayı gerektirmiştir.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Patronlar ofise geri dönme konusunda gerçekten ne düşünüyor?

Brown, “Artık daha fazla güce sahip olduklarını düşünüyorum” dedi. “Şirketler çalışanlarını her zamankinden daha fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: