Anasayfa / Genel / Volkanik patlamanın akabinde Elon Musk, yardım eli uzattı!

Volkanik patlamanın akabinde Elon Musk, yardım eli uzattı!

SpaceX CEO’su Elon Musk, yakın vakitte meydana gelen bir volkanik patlama sebebiyle internete olan erişimini kaybeden adalar ülkesi Tonga’ya yardım elini uzattı. Bu nedenle, Güney Pasifik’e Starlink mühendislerinden oluşan bir grup gönderdi. İşte detaylar…

Elon Musk, Starlink ile Tonga’ya internet götürecek

Tonga’da yaşanan volkanik patlama ve akabinde oluşan tsunami sebebiyle, 169 adadan oluşan ülkede pek çok şeyle birlikte onu internete bağlayan tek kablo da ziyan gördü. Şu anda bahsi geçen denizaltı kablosunun tamiri devam ediyor. Bununla birlikte Elon Musk, 100 bini aşan nüfusa sahip ülkenin acil yardım isteğine el uzattı.

Bölgedeki birtakım siyasetçiler, 15 Ocak’taki yaşanan afetten sonra, Elon Musk’a Tonga’nın internet ilişkisini yine kurmak için Starlink internet uydularını kullanıp kullanamayacağını soran halka açık davetler yapıyordu.

Bunun üzerine Elon Musk, toplumsal medyada yapmış olduğu paylaşımla birlikte Tonga halkına SpaceX’in Starlink terminalleri göndermesinin kıymetli olup olmadığını sordu. Bunun çabucak ardından de bir küme Starlink mühendisi, bir Starlink Gateway yer istasyonu inşa etmek için Tonga’nın komşu ülkesi Fiji’ye hakikat yola çıktı.

Volkanik patlama öncesi ve sonrası Tonga

Mevzuyla ilgili birinci haber, SpaceX’in Starlink mühendis grubunun Tonga’yı dünyaya tekrar bağlamak için çalıştığını söyleyen bir tweeti retweet eden Fiji Başsavcısı Aiyaz Sayed-Khaiyum aracılığıyla geldi. Ayrıyeten, Pasifik’in 800 km altından Fiji’ye uzanan kablonun tamirleri, bu hafta başlarında makus hava şartları sebebiyle durmuştu. Lakin çalışmalara tekrar başlandığı belirtiliyor.

Bir tsunamiye neden olan, meskenleri yerle bir eden ve üç kişinin vefatına neden olan patlamadan bu yana, Tongan hükümeti ana adada yaşayanlar için birtakım telefon irtibatlarını tekrar kurmayı başardı. Ama internet konusunda tek dermanları Elon Musk üzere gözüküyor.

SpaceX’in geçen yıl başlatılan Starlink internet hizmetinin en son gayesi, aslında tam da Tonga üzere ülkelere hitap edebilmek. Bulunduğunuz pozisyon, ülkenin altyapısı yahut bölgenin iklimi fark etmeksizin uydu internet hizmetiniz varsa çanak anteninizi ayarlamanız kâfi oluyor.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Burası borçluların en yüksek ortalama öğrenci borcuna sahip olduğu eyalet

Ülkenin 1,7 trilyon dolarlık öğrenci borcu eşit şekilde dağılmıyor. Bu, bu ayın başlarında yayınlanan ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: