Anasayfa / Genel / Virgin Orbit, SpaceX rekabetinde vites artıyor!

Virgin Orbit, SpaceX rekabetinde vites artıyor!

Günümüzde SpaceX’e rakip olma çalışmalarıyla gündeme gelen Virgin Orbit, 2017 yılında çatı şirketi Virgin Group tarafından kuruldu. O günden beri küçük uydular için fırlatma hizmetleri sağlayan şirket, 13 Ocak’ta gerçekleştirdiği uydu yerleştirme misyonunun imgelerini paylaştı.

Virgin Orbit, LauncherOne ile muvaffakiyete ulaştı!

Virgin Orbit, Boeing 747 jetini kendi muhtaçlıkları doğrultusunda modifiye ederek en az 30 bin ft irtifaya çıkabilen bir yapıya getirdi. Akabinde uyduları, kanadının altına yerleştirdiği LauncherOne roketine yükleyerek başarılı bir fırlatma gerçekleştirdi.

Şirket, paylaştığı görüntüyle birlikte yayınlanan bir iletide şunları söyledi:

Virgin Orbit, birden fazla fırlatma sisteminin asla denemeyeceği bir şeyi başardı. LauncherOne’ı kalın bir bulut katmanının üzerine bırakarak, birinci defa hava fırlatma sistemimizin kıymetli bir ögesini gösterdik. Sert hava şartları, artık yüklerin vaktinde ve tam olarak olmaları gereken yerde yörüngeye dönmesi için bir pürüz değil.

Bu paylaşımla birlikte Virgin Orbit, direkt yerden fırlatılan klâsik roket sistemlerini kullanan SpaceX ve Rocket Lab üzere rakiplerine taş attı. Bilhassa SpaceX’in en son misyonunda deneyimlediği üzere, berbat hava şartları, yerden kalkışları birkaç gün geciktirebilir, maliyetleri yükseltebilir ve programcılar için sıkıntılara neden olabilir.

Virgin Orbit, roketin asıl salınımı hava sistemlerinin üzerinde gerçekleştiğinden, kendi sisteminin daha geniş bir iklim şartlarında fırlatılabileceğine dikkat çekiyor. Uçağın kalkış ve iniş yapması inançlı olduğu sürece vazife için pürüz teşkil eden bir şey bulunmuyor.

Bununla birlikte Virgin Orbit’in fırlatma yolu, temelinde onu küçük uyduları yönetim etmekle sınırlarken, SpaceX’in donanımı, mürettebatlı misyonların yanı sıra çok daha büyük yüklere imkan sağlıyor.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Patronlar ofise geri dönme konusunda gerçekten ne düşünüyor?

Brown, “Artık daha fazla güce sahip olduklarını düşünüyorum” dedi. “Şirketler çalışanlarını her zamankinden daha fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: