Anasayfa / Genel / Valneva, COVID-19 aşısı için muştuyu verdi!

Valneva, COVID-19 aşısı için muştuyu verdi!

Fransa merkezli Valneva, geliştirdiği COVID-19 aşısı için kendine güveniyor. Lakin geçtiğimiz ay İngiltere, Valneva ile yaptığı 100 milyon dozluk mukaveleyi iptal etti. İngiltere Sıhhat ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Sajid Javid, bu mevzuda epeyce savlı bir konuşma yapmıştı. Bakan, aşının ilaç düzenleyicisi tarafından onay almayacağını ileri sürdü. Lakin Fransız araştırmacılar yeni sonuçları açıkladı.

Bu ortada şirket, İngiltere’deki İlaç ve Sıhhat Eserleri Düzenleme Kurumu (MHRA) ile Avrupa’nın kendi ilaç düzenleyicisinden onay almayı hedefliyor.

Valneva aşısı AstraZenaca’dan daha güçlü çıktı!

Fransa merkezli ilaç firması, koronavirüs aşısının Oxford/AstraZeneca aşısından daha güçlü bir bağışıklık reaksiyonu oluşturduğunu açıkladı. Araştırmacılar bu görüşlerini Valneva’nın büyük ölçekli üçüncü faz denemesinden elde ettikleri bulgulara dayandırıyor.

(Foto: AFP)

Independent‘ın haberine nazaran, Valneva COVID-19 aşısı denemelerinde AstraZeneca aşısı ile bir kıyaslama yapıldı. Buna nazaran datalar, AstraZeneca aşısı alanlara oranla Valneva’nın daha yüksek düzeyde nötralize edici antikor ürettiğini gösterdi. Ayrıyeten uzun periyodik bağışıklığın korunmasına yardımcı T hücresi yansısını de artırdığını buldular. T hücreleri enfekte hücreleri bulup yok ediyor.

Bu ortada, Valneva araştırmacıları yan tesirler konusuna da açıklık getirdi. Valneva aşısı, AstraZenaca’ya kıyasla daha az yan tesir ortaya çıkardı. Deneme boyunca önemli bir yan tesir bildirilmedi. İlaç firması, üçüncü faz denemesini Birleşik Krallık’taki 26 deneme alanında 4 bin 12 gönüllüyle yaptı. Valneva yetkilileri, aşılarının Delta varyantı dahil çeşitli varyantlara karşı tesirli olduğunu aktardı.

Valneva aşısı, teknolojisi bakımından AstraZeneca, Moderna ve Pfizer/Biontech aşıları üzere değil. Zira inaktive virüs taşıyor. Yani Sars-CoV-2‘den alınan ve bedende enfeksiyona ve replikasyona yol açmayacak halde yok edilmiş genetik malzeme içeriyor. Bu esaslı klâsik metot, mevsimsel grip, hepatit A, çocuk felci ve kuduz aşılarının temelini oluşturuyor.


İlginizi Çekebilir

Bu Red Lobster promosyonu çok başarılıydı. Şimdi fiyat artırıldı.

Bazen promosyonlar çok işe yarayabilir. Yüzde 36’sı Thai Union Group TU’ya ait olan Red Lobster’da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: