Anasayfa / Genel / Vakitte seyahat yapacak James Webb Uzay Teleskobu fırlatıldı!

Vakitte seyahat yapacak James Webb Uzay Teleskobu fırlatıldı!

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 1996 yılında başladığı dev projesi bütçe yetersizliği tasarım değişikliği üzere çeşitli sebeplerden dolayı birçok çalkantılı süreçten geçti. Bilim adamları, fırlatılması yılan kıssasına dönen bazıları için kainatı büyük ölçüde tanımamıza imkan sağlayacak teleskobu 2021 yılı içinde fırlatmak istiyordu. Birçok ertelemenin akabinde James Webb Uzay Teleskobu nihayet fırlatıldı.

James Webb Uzay Teleskobu, 15:20’de fırlatıldı

Covid-19 nedeniyle birçok defa sekteye uğrayan fırlatma olayı son olarak 18 Ekim 2021’de gerçekleştirilmek isteniyordu. Lakin yapılan testlerin akabinde Aralık ayında fırlatılacağı söylenmişti. Teleskop bu ay içinde de ertelemelere maruz kalmıştı. James Webb Uzay Teleskobu’nun fırlatılması Türkiye saatiyle 15:20’de başarılı bir halde gerçekleşti.

Fırlatma Aralık Ayı içerisinde tam 4 defa ertelendi. Birinci olarak 18 Aralık’ta fırlatılması karar verilmişti. Akabinde çeşitli testlerden ötürü 22’sine ertelendi. Daha sonra 24’üne ertelenen fırlatma olayı sonunda 25 Aralık’ta gerçekleşti. Fırlatma 27 dakika sürdü. Dünya-Güneş sisteminin ikinci Lagrange noktasına gerçek ilerleyişe geçmesi bekleniyor. Fırlatma gerçekleştikten sonra kendi yörüngesine oturması 29 gün sürmesi bekleniyor.

James Webb Uzay Teleskobu, insanlık için büyük bir adım olarak görülüyor. Şu an için en büyük keşiflerin yapıldığı Hubble teleskobu yani uzayda muhakkak bir derinliğin ötesini göremiyordu. Lakin James Webb Uzay Teleskobu, bir nevi vakitte seyahat yapacak. NASA’ya nazaran teleskop 13.5 milyar yıl öncesine seyahat yapabilecek. Bu da dünyanın oluşumu olan Büyük Patlama olayına yakın devirlerini kapsayacak.


İlginizi Çekebilir

GameStop hisseleri gelir kaybının ardından düşüşe geçti ve Ryan Cohen özsermaye yatırımlarına odaklandı

GameStop Corp.’un hisseleri, video oyunu perakendecisinin beklenenden daha iyi bir sonuç elde etmesine rağmen üçüncü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: