Anasayfa / Genel / Uzmanlar uyardı: Evcil hayvan dışkısı tabiata ziyan veriyor

Uzmanlar uyardı: Evcil hayvan dışkısı tabiata ziyan veriyor

Yeni bir çalışma, kendilerini tabiatta rahatlatan köpeklerin ekosistemi çok gübrelediğini ve biyolojik çeşitliliğin ziyan görmesine neden olduğunu ortaya çıkardı. Hakemli bir biyoloji mecmuasında yayınlanan çalışma, Belçika’nın Gent kentindeki dört tabiat bölgesindeki evcil hayvan yoğunluğu anketlerine dayanıyor.

Ecological Solutions and Evidence mecmuasında yayınlanan bulgular Belçika’da test edilmiş olsa da, Gent Üniversitesinden biyomühendis ve çalışmanın müellifi Pieter De Frenne, Avrupa ve ABD’deki kentlere yakın öbür rezervlerde de durumun misal olduğunu söyledi.

“Evcil hayvan dışkısı biyoçeşitliliği öldürüyor” uyarısı

Çalışmanın muharriri Pieter De Frenne, köpek dışkısı ve idrarının etrafa kıymetli seviyede fosfor ve azot -ki bunlar güçlü gübreler- boşaltma mümkünlüğünün yüksek olduğunu söyledi. Ortama salınabilecek besin ölçüsü, köpeklerin ne sıklıkta tuvalete çıktığına, dışkı ve idrarın fosfor ve nitrojen bakımından ne kadar güçlü olduğuna ait bir kestirimden değerlendirildi.

De Frenne, “Toprakta fazla ölçüde nitrojen bulunduğunda, sadece bir dizi rekabetçi bitki başa çıkabilir. Bu bitkiler vakitle öteki bitkileri boğabilir. Orkideler tipik bir örnektir. Bunlar rakipsizdir ve ekosistemden kaybolur.” dedi.

Evcil hayvan sahiplerinin dışkıyı almadığını varsayarsak, köpekler yılda 2,47 akre (1 hektar) başına yaklaşık 11 kg nitrojen ve 5 kg fosfor bırakıyor. Bu, köpeklerin ekosisteme girebilecek nitrojen ölçüsünü bir oldukça artırabileceği manasına geliyor. De Frenne’ye nazaran ise ekosistemlerin birden fazla için bu düzey hektar başına yılda 20 kg olmalı.

Çalışmaya eşlik eden bir açıklamada müellifler, tarım ve trafikten kaynaklanan hava kirliliğinin, yılda 2,47 akre (1 hektar) başına 5 ila 25 kg nitrojen saldığını söyledi. De Frenne, biyoçeşitlilik üzerindeki yükü azaltmak için park yöneticilerine büyük iş düştüğünü söz etti. Daha az hassas ekosistemlere sahip alanlarda daha fazla tasmasız köpek parkları sunulması buna bir örnek olabilir.

De Frenne, “Köpek sahipleri ayrıyeten köpeklerini parka götürmeden evvel tuvalete gitmeye teşvik edebilir yahut kontaminasyonun yayılmasını önlemek için onları tasmalı halde tutabilir. En azından dışkı toplanmalı, böylelikle fosforun %97’si ve nitrojenin yarısı tabiattan çıkarılmış olur.” dedi.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.