Anasayfa / Genel / Uzaydan çekilen nefes kesici Dünya fotoğrafları!

Uzaydan çekilen nefes kesici Dünya fotoğrafları!

Memleketler arası Uzay İstasyonu, bilim grupları için bir laboratuvar olmasının yanı sıra Dünya görüntüsü fotoğrafları için muazzam bir yer de. Birçoğumuz astronotların yerinde olmayı ve Dünya’ya o açıdan bakmayı çok istiyor. Astronotlar da çektikleri yeryüzü fotoğraflarını paylaşmayı epey seviyor.

Artık, bu hafta uzay üssünden çekilen üç fotoğrafın kıssasını sizlerle paylaşacağız. Birlikte bu süper yeryüzü imajlarını inceleyelim…

Uzaydan çekilen en yeni Dünya fotoğrafları

Milletlerarası Uzay İstasyonundaki (ISS) astronotlar, bu hafta üç yeni fotoğraf paylaştı. Astronotlar, Dünya’nın dikkat cazip imajlarını yayınlarken, fotoğrafçılık marifetlerini de bir defa daha sergiliyor. Bu fotoğraflardan birincisi son vakitlerde çektiği Dünya görünümleri ile isminden kelam ettiren Thomas Pesquet‘ten.

(Foto: Thomas Pesquet)

Avrupa Uzay Ajansı astronotu Thomas Pesquet, Dünya fotoğrafları ile Twitter’da binlerce beğeni alıyor. Son paylaştığı fotoğraf, adeta bir van Gogh tablolarını andırıyor. Digital Trends’e nazaran, yağlı boya tabloya benzeyen fotoğraf, fırçasını ve paletini yörüngeye sokma bahtı bulsaydı van Gogh’un neler yapabileceği konusunda fikir veriyor.

Pesquet, bu hafta başında uzay istasyonu Avustralya’nın üzerinden geçerken bu fotoğrafı yakaladı. Fakat ESA astronotu, kelam konusu fotoğrafın tam olarak Avustralya’nın hangi pozisyonunu gösterdiğini açıklamadı.

ABD’yi gösteren iki yeni fotoğraf geldi!

Uzaydan çekilen Dünya fotoğrafları listesine girmeyi başaran bir başka fotoğraf ise NASA astronotu Megan McArthur‘a ilişkin. San Francisco’nun ikonik Golden Gate Köprüsü’nün uzaydan imajı beğeni topladı.

(Foto: Megan McArthur / NASA)

McArthur’un bu fotoğrafı tıpkı vakitte birkaç aşikâr başlı yeri daha gösteriyor. Örneğin, Farallones Körfezi, San Francisco Körfezi, kentin büyük bir kısmı ve Alcatraz Adası gibi…

Dünya fotoğrafları ortasında üçüncü sırada ise NASA astronotu Shane Kimbrough‘un çekimi yer alıyor. Bu fotoğraf sahiden muazzam bir görüntüyü gösteriyor.

(Foto: Shane Kimbrough / NASA)

Gerçeküstü bir imaj izlenimi veren fotoğraf, devasa CD’leri andırıyor. Kimi beşerler için ise bir ekin çemberi üzere. Fakat aslında merkezi bir nokta etrafındaki fıskiye sistemini kullanan bir tarım toprağı. Bu imaj ABD‘den geliyor. Bu dairesel ekin tarlaları, epeyce ilgi alımlı.

Bu ortada, Pesquet de bu yılın başlarında uzay istasyonu Suudi Arabistan‘ın üzerinden geçerken misal bir manzara yakalamıştı.

Bununla birlikte, astronotların görüntüsünü kıskansak da uzaydan manzara yakalamak hiç de kolay değil. Astronotlar, uzay üssünde çoğunlukla bilimsel deneyler yapmakla meşgul. Bu nedenle, kameralarını alarak pencereden bakmak için sonlu vakte sahipler.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.