Anasayfa / Genel / Uzayda sinema çeken direktör, gözünü Mars ve Ay’a dikti!

Uzayda sinema çeken direktör, gözünü Mars ve Ay’a dikti!

Geçtiğimiz günlerde uzayda sinema çeken Rus grup sineması tamamlamaya devam ediyor. Takım, direktör Klim Shipenko, oyuncu Yulia Peresild ve astronot Anton Shkaplerov‘dan oluştu. 5 Ekim günü Milletlerarası Uzay İstasyonu’na giden grup, uzaydaki birinci uzun metrajlı sineması çekti.

“Vizor” isimli sinemanın çekimleri 12 gün sürdü. Sinemada, istasyonda hastalanarak Dünya’ya geri dönemeyen bir astronotun gönderilen bir tabip yardımıyla tedavi süreci anlatılıyor. Sinema grubunun Dünya’ya dönmesinden yalnızca birkaç gün sonra direktör, “Sırada Mars ve Ay var” dedi.

Uzayda çekilen sinemanın direktörü heyecan verici açıklamalar yaptı

Soyuz MS-18 vazifesinin kesimi olan takım, geçtiğimiz Cumartesi günü Dünya’ya döndü. Grup, inişten çabucak sonra ek sahneleri çekmeye devam etti. Bu ortada, Rus direktör uzaydaki birinci uzun metrajlı sineması çekmesiyle dikkatleri üzerine toplamıştı. Lakin artık gözü daha yükseklerde.

Klim Shipenko, 17 Ekim 2021’de Kazakistan’a iniş yaptıktan sonra sandalyede dinleniyor. (Foto: Pavel Kassin)

Reuters‘ın haberine nazaran, uzayda çekilen sinemanın direktörü Klim Shipenko, bir basın toplantısı düzenledi. Shipenko, gazetecilere Ay‘da ve hatta Mars‘ta bir devam sineması çekmeye istekli olduğunu söyledi.

Shipenko, basın toplantısında “Hazırız” iletisini verdi. Devamında ise, “Uzay sinemasının uzayda çekilmesi gerektiğine inanıyoruz. Ay’la ilgiliyse Ay’a gidelim, Mars’la ilgiliyse Mars’a gidelim.” dedi. Bu açıklaması ile bir sefer daha dikkatleri üzerine çeken direktör, “Neden olmasın? Sinema neden stüdyoda çekilsin?” formunda konuştu.

Oyuncu Yulia Peresild Dünya’ya iniş yaptıktan sonra. (Foto: Sergey Savostyanov/Sputnik)

Uzayda sinema çeken direktör, birtakım zorluklardan da bahsetti. Uzay tecrübesinin ona sinema çekmenin yeni yollarını öğrettiğini söyledi. Basın toplantısında, “Dünyada hayal ettiğim birtakım sahneler büsbütün farklı bir halde bir ortaya geldi. Beşerler uzayda yüz yüze olabiliyor lakin biri baş üst, oburu yatay. Kamera da farklı bir düzlemde olabiliyor.” dedi.

Yulia Peresild, sinemada hekim rolünü canlandırdı. (Foto: Ramil Sitdikov/Sputnik)

Shipenko, sinema üzerindeki çalışmaların gelecek yılın sonuna kadar devam edeceğini belirtti. Bu ortada, uzay sahnelerinin muhtemelen son 25 ila 35 dakikada gösterileceğini ekledi. Ayrıyeten sinemanın ne vakit gösterime gireceğini de açıklamadı. Bununla birlikte, maliyeti de açıklamadı lakin Shipenko, memleketler arası ilginin büyük olduğunu söyledi. Bu nedenle maliyetini karşılayacağını belirtti.


İlginizi Çekebilir

Pasaport, ehliyet harçları ne kadar olacak, trafik cezaları ne kadar artacak?

Vergi, harç ve cezaların artışında belirleyici olan yeniden valüasyon oranı malûm oldu.Tebliğde, Vergi Usul Kanunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: