Anasayfa / Genel / Uzayda kurulacak sinema stüdyosu için tarih muhakkak oldu!

Uzayda kurulacak sinema stüdyosu için tarih muhakkak oldu!

İnsanoğlu son yıllarda uzay ile ortasındaki arayı giderek kapatmaya başlıyor. Uzay turizmi ile ilgili yatırımların giderek arttığı bu periyotta uzayda sinema çekimi projeleri de artmaya başladı. Bu projeler için uygun bir alan oluşturmak isteyen Space Entertainment Enterprise (SEE), uzayda bir sinema yapımı kurmak için kolları sıvadı.

İçerik istasyonunun ismi SEE-1 olacak

Uzayda çekilecek sinema projelerine mesken sahipliği yapması için kurulacak içerik stüdyosu, birebir vakitte bir spor ve cümbüş arenası özelliği de taşıyacak. SEE, içerik stüdyosu içeren bir uzay istasyonunu Aralık 2024‘e kadar tamamlanmayı planlıyor. Bu istasyonun isminin SEE-1 olacağı açıklandı.

SEE-1, yalnızca sinema çekimleri için kullanılan bir istasyon olmayacak. Tesis, müzik ve spor etkinliklerinin yanı sıra düşük yörünge ve mikro yerçekimi ortamında içerik yapmak isteyen sanatkarlar, üretimciler ve yaratıcılar için de konut sahipliği yapacak. Ayrıyeten içerik üretilip kaydedilmesinin yanı sıra canlı yayın imkanı da olacak. SEE, burada hem kendi içeriklerini üretmek hem de başka içerik üreticilerine de imkan sağlamak istiyor.

SEE-1’in üretimini Axiom Space şirketi üstleniyor. Şirket, uzay turizmi projeleriyle biliniyor. O denli ki SEE-1, Axiom’un uzay turizmi de dahil olmak üzere öteki ticari teşebbüslere de mesken sahipliği yapacak. Axiom Space, Ocak 2022’de Milletlerarası Uzay İstasyonu’nun (ISS) ticari bir bileşenini inşa etmek için NASA‘dan onay almıştı.

SEE şirketi, ayrıyeten Tom Cruise‘un uzayda çekilecek sinemasının de üretim ortaklarından birisi unvanını taşıyor. Sinemanın direktörlüğünü ise Cruise ile birlikte yaptığı sinemalarla bilinen Doug Liman yapması planlanıyor. Lakin tüm planlamalara karşın Cruise, uzayda birinci defa sinema çeken aktör olma bahtını kaybetti.

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında bir Rus grup, The Challenge adlı sinema için ISS’nin yolunu tuttu. Rus yönetmen Klim Shipenko ve oyuncu Yulia Peresild‘den oluşan grup 191 gün boyunca Memleketler arası Uzay İstasyonu’nda sinema çekimlerini sürdürdü. Uzayda çekilecek birinci sinema, sıhhat durumu nedeniyle dünyaya gelip tedavi olamayacak olan bir kozmonot için uzaya gönderilen bir tabibin başından geçenleri mevzu alacak.


İlginizi Çekebilir

Citi, ABD borsalarındaki yükselişin genişlemesiyle birlikte S&P 500’ün 2024 yılı sonunda 5.100’e yükselebileceğini söyledi

Citigroup’taki hisse senedi analistlerine göre S&P 500 endeksi, ABD borsasındaki yükselişin genişlemesiyle gelecek yılın sonuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: