Anasayfa / Genel / Uzayda çözülemeyen bir gizeme rastlandı! ORC nedir?

Uzayda çözülemeyen bir gizeme rastlandı! ORC nedir?

Gökbilimciler tarafından 2019 yılında Samanyolu Galaksisinden 16 kat daha geniş, dumanlı ve uzayda gizlenerek keşfedilmeyi bekleyen ne olduğu meçhul bir halka gözlemlendi. Hatta tıpkı hafta bilim insanı Emil Lenc, kendi sözleriyle “garip radyo çemberleri” yahut ORC’ler dediği ikinci bir halka keşfetti. Şimdiyse bu halkaya Güney Afrika’da bulunan bir teleskop ile bakıldı. Pekala ORC nedir?

Radyo Çemberleri- ORC nedir?

Birinci olarak 2019’da gökbilimci Anna Kapinska’nın “olağandışı şeyler” radarına takılan ORC, açıklayamadığımız kozmik tuhaflıklar listesine girmeyi başardı. Dünya’dan bir milyar ışık yılı uzaktaki bu soluk ve dumanlı daireye Lenc tarafından garip radyo çemberleri ismi koyulduğundan beri o biçimde kabul görüyor.

Emil Lenc, ORC hakkındaki tüm bulgusunu Avustralya’nın baş bilim kurumu CSIRO ve Western Sydney Üniversitesi’nden astrofizikçi Ray Norris ile birlikte paylaşarak ORC’lerin birinci manzarasını çekmeyi başardı. Birinci bilgilere nazaran bir çeşit süpernova kalıntısı üzere, yani bir yıldız patladığında geride kalanlar üzere görünüyordu.

Ancak dataların hiç birinin uyuşmadığını belirten Norris ORC nedir sorusuna şu yanıyı verdi:

Epeyce süratli bir biçimde bunun hakikaten çok farklı bir şey olduğunu fark ettik. Bu epeyce yeni bir şey. Bize ORC1’de daha evvel orada olduğunu bilmediğimiz yapıyı gösteriyorlar.

Ayrıyeten, ORC-garip radyo çemberlerini farklı kılan bir öbür şey ise sırf radyo teleskoplarıyla görülebilmeleri. Bu halkalar, NASA’nın Chandra’sı üzere X-ışını teleskoplarında yahut James Webb tarafından kullanılanlar üzere kızılötesi dalga uzunluklarında görünmüyor.

Üstelik 2019 yılındaki birinci keşiften beri araştırmacılar sırf 5 farklı ORC bulabildiler. Alışılmış bunlara dair bildiklerimiz hayli kısıtlı olduğu için sadece Lenc tarafından tespit edilen ORC1, Kraliyet Astronomi Topluluğunun Aylık Bildirimleri mecmuasında yayınlanacak yeni bir makalenin ana konusu oldu.

En son yapılan çalışmadaysa olağandışı halkanın fiziğini incelemek için Güney Afrika Radyo Astronomi Gözlemevi tarafından işletilen MeerKAT kullanıldı. Bu aygıt derin uzaydan gelen radyo sinyallerini dinleyen 64 çanak antenden oluşuyor. Daha da değerlisi, ASKAP’ın yapabileceğinden çok daha fazla detayla ORC1’e odaklanabiliyor. Ayrıyeten manyetik alanlarını anlamak için gerekli olan polarizasyonu belirlemesine de imkan sağlıyor.

ORC1’in CSIRO’nun ASKAP’ı tarafından çekilen özgün görüntüsü/ SARAO’nun MeerKAT’ın yüksek çözünürlüklü imgesi

İlgili çalışmayı yapan takım, MeerKAT’ı kullanarak ORC’nin şimdiye kadarki en yüksek çözünürlüklü imajlarını alabildi. Üstteki fotoğrafta, iki müşahede ortasındaki keskin kalite farkını siz de görebilirsiniz. Mevzuyla alakalı şu anda ASKAP ve MeerKAT’da çalışmalar devam ediyor.

Şu ana kadar en ikna edici iddia ise yeniden Norris tarafından yapıldı. Çünkü kendisi ORC’lerin son derece uzak bir galaksideki üstün kütleli karadeliklerin birleşmesinden sonra üretilen şok dalgaları olduğunu düşünüyor. Hatta şu ana kadar keşfedilen 5 ORC’nin 3’ünün merkezinde karadeliklerin keşfedildiği, öteki 2’sinin de inceleme altında olduğu belirtiliyor. Bilim dünyası da Norris’in açıklamasına epey sıcak bakıyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Patronlar ofise geri dönme konusunda gerçekten ne düşünüyor?

Brown, “Artık daha fazla güce sahip olduklarını düşünüyorum” dedi. “Şirketler çalışanlarını her zamankinden daha fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: