Anasayfa / Genel / Uzay turizmi sırasında ölürseniz ne olur?

Uzay turizmi sırasında ölürseniz ne olur?

2001 yılında Roscosmos Rus uzay ajansı ile birlikte hayatımızda resmi olarak yer alan uzay turizminin ayrıntıları muhakkak oluyor. Elon Musk’ın açıklamalarına nazaran 2023 yılında SpaceX uzaya seyahatler başlayacak. Şirketler uzun bir müddettir birbirleriyle yarış halinde. Lakin bu yarış şimdiden başlarda birçok soru işareti oluşturmaya başladı. Pekala ya daha öncesinde uzayda ölen bireylere ne yapıldı? Ya da bir turist olarak uzay turizminde ölürseniz ne olur sorularının yanıtları ise haberimizin devamında…

Uzay turizmi esnasında ölürseniz ne olur?

Birçok şirket uzay turizmi için öncülük yapmak için birbirleriyle yarış içerisinde. Elon Musk’ın SpaceX’i, Jeff Bezos‘un Blue Origin’i ve Virgin Galactic bu yarışta öne çıkan şirketler ortasında. İnsanlığın uzayı ziyaret etmesi konusu gündeme sık sık geldikçe herkesin aklına “Uzayda ölürsem ne olur” sorusu gelmeye başladı.

Milletlerarası uzay hukukuna nazaran, ülkeler, resmi ve özel tüm uçuşların ulusal uzay faaliyetlerini yetkilendirmekten ve denetlemekten sorumludur. Şayet bir uzay turizmi sırasında turist ölürse birinci olarak vefat nedeninin belirlenmesi gerekir. Turistin vefatı uzay aracındaki mekanik bir arızadan kaynaklanıyorsa, Federal Havacılık Yönetimi soruşturma müddetince şirketin daha fazla uzay aracı fırlatmasını durdurabilir. Şuan itibariyle, uzay hukukunda bu türlü kapsamlı hususlar olmadığı için süreç dünyada olan hukuk sistemiyle ilerleyecek diye iddia ediliyor.

2003 yılında Columbia Uzay Mekiği kazasında 7 astronot hayatını kaybetti. Tam olarak 18 sefer ertelenmiş olan bu uçuşun 6 Amerikan ve 1 İsrailli astronot gerçekleştirdi. Fakat uzay mekiği Dünya’ya dönerken parçalandı ve gemideki 7 astronotta hayatını kaybetti. Bu uçuş ile ilgili derin araştırmalar yapıldı. O vakitten beri de uzay turisti için bir prosedürün olması gerektiğine karar verildi.

Şuan itibariyle uzayda geçirilen müddet birkaç gün ile sonlu olsa da bu mevt riskinin imkansız olmadığı manasına gelmiyor. Uzay turistleri ile ilgili yürütülecek olan soruşturmalarla ilgili prosedürlerin birden fazla Dünya’dan alınabilir. Lakin bu turistik uzay seyahatleri başlamadan evvel ortak bir muahedeye varılması gerekiyor. Farklı ülkelerden turistler katılabileceği için ilerleyen süreçte hukukî karışıklıklar oluşabilir.

Örneğin, kısa müddetli misyonlarda uzay turistlerinin cesetleri Dünya’ya geri gönderilebilir. Lakin, uzun müddetli olan seyahatlerde bu mümkün olmayacağı için cesedi dondurma üzere sistemlere başvurulabilir. Şimdi uzay hukukunda uzay turizmi ile ilgili ibareler yer almasa da yakında bunlarla ilgili bir muahede yapılacağı aşikar.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: