Anasayfa / Genel / Uzay madenciliği başlıyor: NASA’dan 10 bin katrilyonluk asteroite ziyaret!

Uzay madenciliği başlıyor: NASA’dan 10 bin katrilyonluk asteroite ziyaret!

NASA, 27 yıllık çalışmanın akabinde bugün, James Webb teleskobunu nihayet uzaya göndermeyi başardı. Lakin ajans, çalışmalarına orta vermeden, hatta hızlandırarak devam ediyor. Şimdiyse Mars ve Jüpiter ortasında bulunan bir asteroit olan Psyche’ye düzenlenecek seyahatin ayrıntılarını açıkladı.

NASA, Psyche’nin eski bir gezegenin çekirdeği olabileceğini düşünüyor

Yapılan araştırmalar, Mars ve Jüpiter ortasında dönen asteroit Psyche’nin tahmini olarak 10 bin katrilyon üzere bir kıymete sahip olduğunu gözler önüne serdi. Bu ölçü tüm dünya iktisadından fazla bir paraya denk geliyor. NASA’nın Hubble Uzay Teleskobundan alınan yeni manzaralar asteroidin daha yakından imajını bizlere sunuyor. Fakat gerçek bir keşif için daha yakından bakılması gerekiyor.

Psyche asteroidi

Bu sebeple, Ağustos 2022’de fırlatılacak olan Psyche uzay aracı, Mars ve Jüpiter’in yörüngeleri ortasındaki asteroit neslinde bulunan Psyche olarak isimlendirilen, çoğunlukla nikel ve demirden oluştuğu tespit edilen bu garip metal asteroidi ziyaret edecek. Çeşidinin pek birden fazla sadece birer kaya olduğu için, eşsiz olduğu düşünülüyor. Hatta araştırmacılar, Psyche’nin eski bir gezegenin çekirdeği olup olmadığını anlamak istiyorlar.

Arizona Eyalet Üniversitesi’nden Psyche misyonunun baş araştırmacısı Lindy Elkins-Tanton yaptığı bir açıklamada şunları söyledi:

Bir metal çekirdeğin modülü olduğu ortaya çıkarsa, güneş sistemimizdeki birinci jenerasyon erken çekirdeklerin bir kesimi olacaktır. Lakin sahiden bilmiyoruz ve oraya varana kadar kesin olarak hiçbir şey bilemeyeceğiz. Gezegenleri oluşturan gereç hakkında temel sorular sormak istedik. Sorularla doluyuz ve çok fazla karşılık yok. Hasebiyle bu, gerçek bir keşif olacak.

Psyche uzay aracı

Asteroit hakkında daha fazla bilgi edinmek için Psyche uzay aracı, manyetik alanları ölçmek için bir manyetometre ve asteroitin neyden yapıldığını belirlemek için ışık kullanan spektrometreler üzere araçlarla donatılacak. Önümüzdeki yıl fırlatılmasından sonra, aracın asteroite varması için 1,5 milyar mil ( yol kat etmesi gerekecek. Bu da birkaç yıl sürecek.

NASA, Psyche uzay aracının Ocak 2026’da etrafındaki yörüngeye girmeden evvel, 2025’in sonlarında asteroidine varmasını bekliyor. Asteroit yüzeyinden 435 mil uzakta, nispeten inançlı bir yörüngede misyona başlayacak ve asteroide daha yakın hareket edecek. Böylelikle dünyadaki gruplar daha ayrıntılı data elde edebilecek.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Kocam eğer kiralamaya devam edersek ‘evsiz’ kalacağımızı söylüyor. Ev mi alacağız?

Sayın MarketWatch, Kocam 68 yaşında ve ben 74 yaşındayım. O yılda 250.000 dolar kazanıyor. Houston …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: