Anasayfa / Genel / Uzay keşiflerinde kullanılacak ihtilal niteliğindeki gezgin: FLEX Rover tanıtıldı!

Uzay keşiflerinde kullanılacak ihtilal niteliğindeki gezgin: FLEX Rover tanıtıldı!

Son yıllarda insanlık, uzay ile ortasındaki arayı azaltmak için birçok keşif programı yaptı. Bu programlar dahilinde Mars’a ve Ay’a mürettebatsız programlar düzenlendi. Bu programlarda kullanılan araçlar imkanları dahilinde birçok bilgi topladı ve bilinmeyenleri gün yüzüne çıkardı. Son bir çalışma ise gelişmiş bir araç üzerine oldu.

Keşifleri kolaylaştıracak FLEX Rover aracı tanıtıldı

Astrolab isimli şirket, uzay programlarında kullanılabilecek esneklik ve keşif etrafında tasarlanmış yeni bir Ay gezgini tasarladı. Esnek Lojistik ve Keşif Gezicisi olarak isimlendirilen FLEX Rover, engebeli arazi şartlarında esnek ve istikrarda kalabildiği kalabiliyor. Taşınabilir boyutuyla da göze çarpan gezgin, şimdi geliştirme kademesinde. Araç, Astrolab tarafından bir görüntü ile tanıtıldı.

Tanıtım videosunda emekli astronot Chris Hadfield’ın yer aldı. Şirket, ayrıyeten bir tanıtım yazısı da hazırladı. Açıklamada gezginin robot bilimi, keşif, lojistik, saha araştırması, inşaat, kaynak kullanımı ve başka kritik faaliyetleri desteklemek için modüler yükleri toplama ve yerleştirme yeteneği veren yeni mobilite sistemi mimarisinden geldiği belirtildi. Astrolab’ın Kurucusu ve CEO’su Jaret Matthews, mevzuya ait şu tabirlere yer verdi.

Astrolab, Ay ve Mars’ta sürdürülebilir bir insan varlığını desteklemek için gereken hareketliliği sağlamak için bir FLEX gezici filosunu piyasaya sürmeyi hedefliyor. İnsanlığın Dünya dışında nitekim sürdürülebilir bir biçimde yaşaması ve faaliyet göstermesi için verimli ve ekonomik bir ulaşım ağının olması gerekiyor.

FLEX Rover, Ay Gezgini olarak tanımlansa da başka gezegenlerde de faaliyet yürütebilecek. Astrolab, Mars üzere öbür gezegenlerde de çalışmak üzere tasarlandığını söylüyor. Tabirlerde NASA’nın Mars ile ilgili planlarından bahsedilerek en uygu araç olduğu vurgulandı. O denli ki şirket, gezginini çoklu ayarlanabilir olduğundan uzun vadeli bir program olarak görüyor.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.