Anasayfa / Genel / Uygulamalı Malzeme stoku ceza soruşturması raporunun ardından düştü

Uygulamalı Malzeme stoku ceza soruşturması raporunun ardından düştü

Applied Materials Inc.’in hisseleri, çip üreticisinin olası ihracat ihlalleri nedeniyle Haber Bakanlığı tarafından ceza soruşturması altında olduğuna dair bir raporun ardından Perşembe günü uzatılan işlemlerde %7’den fazla düştü.

Reuters Perşembe günü, şirketin, ABD’nin Çin’e ileri çip teknolojisi ihracatına yönelik yasağı aşmanın bir yolu olarak Güney Kore üzerinden Çinli çip üreticisi Semiconductor Manufacturing International Corp.’a muhtemelen yüz milyonlarca dolar değerinde ekipman göndermesi nedeniyle soruşturulduğunu bildirdi.

Applied Materials yaptığı açıklamada, “Şirket hükümetle işbirliği yapıyor ve ihracat kontrolleri ve ticaret düzenlemeleri de dahil olmak üzere uyumluluk ve küresel yasalara bağlı kalmaya devam ediyor” dedi.

Applied Materials’ın perşembe öğleden sonra analistlerin gelir ve kazanç tahminlerinin üzerinde üç aylık sonuçlar bildirmesiyle bu haber olumlu kazanç raporunu gölgede bıraktı.

Uygulamalı AMAT,
-%0,36
dördüncü çeyrekte net gelirini 2 milyar dolar veya hisse başına 2,38 dolar olarak bildirdi; geçen yılın aynı çeyreğindeki net gelir ise 1,6 milyar dolar veya hisse başına 1,85 dolardı. Düzeltilmiş kazançlar hisse başına 2,12 dolardı.

Net satışlar, bir önceki yılki 6,75 milyar dolardan 6,72 milyar dolara düştü.

FactSet tarafından ankete katılan analistler, 6,52 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına ortalama 1,99 dolarlık net kazanç bekliyorlardı.

Şirket CEO’su Gary Dickerson, sonuçları açıklayan bir açıklamada, “Applied Materials, 2023 mali yılında rekor gelir, kazanç ve nakit akışı sağladı ve üst üste beşinci yılda levha imalat ekipmanı pazarını geride bırakarak büyüyor” dedi.

Şirket, ilk çeyrek için mali kazanç beklentisini hisse başına 1,72 ile 2,08 dolar arasında açıkladı. FactSet anketine katılan analistler hisse başına ortalama 1,84 dolar bekliyor.

Applied’ın hisseleri bu yıl %59 artarken, daha geniş anlamda S&P 500 endeksi SPX,
+%0,12
%17 arttı.

Mike Murphy bu rapora katkıda bulunmuştur.


İlginizi Çekebilir

Burası borçluların en yüksek ortalama öğrenci borcuna sahip olduğu eyalet

Ülkenin 1,7 trilyon dolarlık öğrenci borcu eşit şekilde dağılmıyor. Bu, bu ayın başlarında yayınlanan ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: