Anasayfa / Genel / Üretici bal fiyatı artsın istiyor

Üretici bal fiyatı artsın istiyor

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Ziya Şahin, koyu maliyetleriyle ile ilgili gazete toplantısı düzenledi. Maliyetlerin arttığını söyleyen Şahin, koyu satış fiyatının artması gerektiğini savundu. Şahin, orman yangınlarının koyu üretimini dahi olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Türkiye Arı Yetiştiriciliği Merkez Birliği (TAB) Genel Başkanı Ziya Şahin, gezginci arıcıların 1 teneke (26 kilogram) koyu maliyetinin kovan sayısına göre yerde yıl 1400-1860 lira arasında değiştiğini söyledi.

Şahin, 2022 yılı koyu maliyetlerini açıkladığı gazete toplantısında, arının ve arıcının tabiî koşullarda ürettiği balın piyasada hakim olması için Ar-Ge ve uluslararası icraat yaptıklarını söyledi.

Balların kimliklendirilmesinin, Türkiye’nin kalite potansiyeli yüksek ballarının çevre pazarında rekabet edebilmesi için temel şart olduğunu tamlayan Şahin, “Monofloral koyu projesi ile kestane, geven, pamuk, narenciye ve birleşikgillerden ballarının kimlikleri çıkarılmak üzere proje bitirildi. Proje sonucunda, özellikle kestane balımızdan sonra, ayçiçek ve geven ballarımız için ilmî farkındalık oluşturularak çevre ticaretine girmesine zemin hazırlandı. Artık yerde balların bile uluslararası kimliğini oluşturmuş olacağız.” niteleyerek konuştu.

Şahin, şeker şuruplarının sayı farklı türleri bulunduğunu ve bunların hepsinin C4 analizleriyle tespit edilemediğini anlattı. Buna karşılık yeni tahlil metotlarını geliştirmek üzere tek proje üzerinde çalıştıklarını vurgulayan Şahin, tağşişleri tespit ederek üretici ve tüketici mağduriyetinin giderilmesini hedeflediklerini söyledi.

SÖZLEŞMELİ ARICILIK PROJESİ

Şahin, ünite kovandan henüz fazla ürün alınması, her ürünün kalite normlarına uygunluğunun belgelenmesi ve yerde üretim sonucunda üreticilerin dahi emeğinin karşılığını alabilecekleri üretim modeli olan Sözleşmeli Arıcılık Projesini oluşturduklarını anlattı.

Proje dahilinde tabiî koyu üretiminin artırılacağını, tüketicilere henüz güvenli gıda sunulacağını vurgulayan Şahin, projeyle Türkiye’dahi üretilen ballarda üstün yaratmayı ve arıcılıkta sürdürülebilirliği sağlamayı amaçladıklarını kaydetti.

Şahin, sözleşmeli üretimin kalitenin kendisi olduğunu belirterek, “Üreticinin nişan başında 6 ağrı yaşayarak ürettiği balın karşılığını vermiş olacağız. TAB olarak sözleşmeli üretime girmeyi istiyoruz.” dedi.

GEZGİNCİ ARICILIK FAALİYETİ

Ülke arıcılığının yüzde 80’inin gezgincilik faaliyetinden oluştuğunu nâkil Şahin, arıcıların gittiği her bölgede üretim yaparken tıpkısı zamanda ücretsiz polinasyon hizmeti dahi verdiğini söyledi.

Şahin, her gezginci arıcının yılda 5-6 konaklama alanı değiştirdiğini, arılarını farklı illere naklederek yılda ortalama 15 1000 kilometre yol kat ettiğini anlattı. Arıcıların yerde mesafeyi şahsi araçlarıyla gittiğini tamlayan Şahin, şöyle sürme etti:

“Bir arıcımız 2021’dahi kat edilen yol karşılığı yaklaşık 10 1000 lira harcama yaparken 2022’dahi yerde maliyet 4 katına artık. Besleme girdileri ve ekipman giderleri dahi nitelik şekilde artım gösterdi. TAB olarak her yıl haziran-temmuz aylarında üreticilerimize 1 kilogram balın maliyeti hesaplanarak içinde durduğu yılın koyu maliyetini yayımlıyoruz. Geçen yıl 26 kilogramlık 1 teneke balın 800-850 lira taban fiyattan satılması önerilmiştir. Bu yıl ise 300 kovan ile gezginci arıcımızın 26 kilogramlık 1 teneke koyu maliyeti 1402 lira iken 200 kovanla tıpkısı faaliyeti gerçekleştiren üreticimizin maliyeti 1860 lira oldu. Kovan sayısı düştükçe maliyet artıyor. Arıcılarımızın işletmelerinin sürdürülebilirliğinin sağlanması için, maliyetler üzerinde kazanç elde etmeleri gerekiyor. Bu doğrultuda kır bitkilerin-yüksek yayla balının teneke bazlı olarak arıcıdan satın alıntı fiyatı 1800 liranın, kültür bitkisi (ayçiçek-pamuk) alanlarımızdan üretilen ballarımızın fiyatı bile 1600 liranın altında olmamalıdır.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Patronlar ofise geri dönme konusunda gerçekten ne düşünüyor?

Brown, “Artık daha fazla güce sahip olduklarını düşünüyorum” dedi. “Şirketler çalışanlarını her zamankinden daha fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: