Anasayfa / Genel / Ünlü şirket, uzay turizmini başlatamadan iflas edebilir!

Ünlü şirket, uzay turizmini başlatamadan iflas edebilir!

Uzay turizmi şirketi Virgin Galactic payları, insanları uzayın sonuna götürmeye başlama vaktinin geldiğinin açıklanmasının akabinde yükselişte. Fakat tekrar de pay sonuçları, ticari uzay turizmi hizmetine şimdi başlamamış bir şirket için iç açıcı değil.

Virgin Galactic, 2021’in dördüncü çeyreği ve tüm yıl için mali sonuçlarını yayınladı. Virgin Galactic payı yüzde 4.2 artışla pay başına yaklaşık 8.15 dolara yükseldi. Ama geniş pay senedi endeksleri için sonuçların müspet olduğunu söylemek mümkün değil: S&P 500 ve Dow Jones ortalaması sırasıyla yüzde 1 ve yüzde 1.4 düştü.

Virgin Galactic 1 milyar dolar kaybetti

Ticari uzay turizmi uçuşlarına başlamak Galactic için kolay olmayacak. Ünlü teşebbüsçü Richard Branson’ın şirketinin payları, 2021’in sonlarında uzay aracında kullanılan materyallerde yaşanan bir sorun nedeniyle ticari operasyonların erteleneceğini söylemesinin akabinde büyük düşmüştü.

Lakin ABD merkezli uzay turizmi firması, ticari operasyonlarının başlaması için vakit çizelgesinin değişmediğini ve fırlatışların 2022’nin dördüncü çeyreğinde başlamasının beklendiğini açıkladı.

Geçtiğimiz hafta paylaşılan bu güncelleme şirket paylarında müspet tesir yaratsa da, Galactic’in dördüncü çeyrek sonuçları tatmin edici değildi. Son çeyrekte 141.000 dolar gelirle pay başına yaklaşık 31 sent ziyan bildirildi. Şirket ayrıyeten geçtiğimiz çeyrek boyunca yaklaşık 67 milyon dolar kaybetti.

Bu sonuçlar doğrultusunda Virgin Galactic, 2021 yılını bilançosunda 930 milyon dolardan fazla nakit ve kısa vadeli menkul değer kaybıyla kapattı. Şirketin halka açık açıklamalarına nazaran, Virgin Galactic son iki yılda 1 milyar dolar kaybetti.

Yeniden de karlar ve satışların pay senedi için çok fazla değerli olmadığını, Galactic’in hala satış öncesi basamakta olduğunu belirtelim. Yatırımcılar, uzay aracı geliştirme ve uçuş testleri ile ticari operasyonların ne vakit başlayabileceğini duymak istiyor.

Virgin Galactic payları, yaklaşan uzay uçuşları için bilet satın alımlarının açılacağının duyurulmasından bir hafta evvel neredeyse yüzde 32 arttı. Paylar, büyük artışa karşın haftayı pay başına 4 sent yahut yüzde 0,5 düşüşle 8,40 dolardan tamamladı.

Virgin Galactic’in yaşadığı mali kriz hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz. 


İlginizi Çekebilir

Burası borçluların en yüksek ortalama öğrenci borcuna sahip olduğu eyalet

Ülkenin 1,7 trilyon dolarlık öğrenci borcu eşit şekilde dağılmıyor. Bu, bu ayın başlarında yayınlanan ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: