Anasayfa / Genel / Ulusal müşahede uydusu İmece’den sevindiren haber!

Ulusal müşahede uydusu İmece’den sevindiren haber!

Türkiye, her alanda olduğu üzere uzay alanında da çalışmalarına sürat kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda kurulan Türkiye Uzay Ajansı’yla birlikte uzay serüvenindeki adımlar olağandan daha süratli atılmaya başlandı ve büyük gelişmeler yaşandı.

Geçtiğimiz günlerde yerli haberleşme uydumuz Türksat 5B uzaya gönderilmişti. Bununla birlikte haberleşme uydu sayımız 5’e çıkmıştı. Artık ise yeni ulusal müşahede uydumuz İmece’den hoş haber geldi. 2022’nin sonunda ulusal müşahede uydumuz hazır olacak.

Ulusal müşahede uydusu İmece, yıl sonunda hazır olacak!

Bugün Türkiye Uzay Ajansı (TUA), resmi Twitter hesabı üzerinden bir paylaşımda bulundu. Paylaşımda birinci metre altı çözünürlüklü ulusal müşahede uydusu İmece’nin 2022’yılının son çeyreğinde hazır hale geleceği açıklandı. Paylaşımda şu kelamlara yer verildi: “İLK metre altı çözünürlüklü ULUSAL müşahede uydumuz İMECE, 2022’nin son çeyreğinde uzay serüveni için hazır olacak.”

Bunun yanında İmece’nin şu an hangi evrede olduğuna dair bilgiler veren bir görsel de paylaşıldı. TUBİTAK Uzay Enstitüsü tarafından geliştirilen Ulusal müşahede uydusu İmece, Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü manzara muhtaçlığını karşılamayı hedefliyor. Bunun yanında değerli uzay misyonlarında yurt dışına olan bağımlılığının aza indirilmesi planlanıyor.

Bilhassa haberleşme alanında geliştirilen modüller ve eserler sayesinde Türkiye, pazarda elini güçlendirecek. Ulusal müşahede uydusunun 2022 yılının sonunda hazır olması ve 2023 yılının birinci çeyreğinde fırlatılması bekleniyor. Pekala, sizin kanılarınız neler? Uzay alanında yapılan çalışmaları kâfi buluyor musunuz? Yorumlarınızı ve görüşlerinizi aşağıda belirmeyi unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Number of Domestic Investors in Stock Market Reaches 3.3 Million – Last Minute Economy News

November veri from the Central Registry Agency (MKK) revealed that domestic investor interest in Borsa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: